Kahlenberg

Přidal: | publikováno: 2. 08. 2012

Tento článek může být brán jako tip na výlet pro čtenáře, kteří mají v plánu navštívit hlavní město našich jižních sousedů a přilehlé okolí nebo prostě jen jako stručná připomínka nejen pro Rakousko významných událostí spojených s konkrétním místem.

Kopec Kahlenberg (484 m n. m.) je součástí pohoří Vídeňský les (Wienerwald). Z kopců tyčících se nad Vídní patří od dob monarchie k nejoblíbenějším turistickým cílům. Na vrchol vede horská cesta z kostek plná serpentin – Weiner Höhenstrasse. Tato silnice byla postavena roku 1933 při příležitosti 250. výročí vítězství nad Turky. Slavnostně ji otevřel tehdejší katolický kancléř Engelbert Dollfuss.

Roku 1683 vedl přes Kahlenberg polský král Jan III. Sobieski alianční evropskou armádu 74 000 mužů na pomoc obležené Vídni. V protiturecké koalici se spojili císař Leopold I., řada říšských knížat, především bavorský a saský kurfiřt, Poláci a Benátská republika. Menší italské a německé státy přispěly finančně. Pomoc těžce zkoušené Vídni přišla právě včas. Obránci města již dva měsíce odolávali armádě 138 tisíc mužů osmanského vezíra Kary Mustafy. O obranu města se výrazně zasloužil i český hrabě Zdeněk Kašpar Kaplíř ze Sulevic. V turecké armádě se nalézali i Uhři protihabsburského povstalce Imricha Thökölyho. Obležení města zlomil úspěšný útok na turecké pozice vedený 12. září Janem III. Sobieskim a Karlem V. Lotrinským z vrcholků Vídeňského lesa.

Obléhání Vídně z roku 1683, bylo posledním velkým výpadem osmanských Turků do střední Evropy. Vítězství nad Turky připomíná na Kahlenbergu i barokní kostelík sv. Josefa. V kostele je umístěn obraz papeže Inocence XI., kterému se podle tradice ve snu zjevilo znamení, předpovídající vítězství křesťanských armád u Vídně. Od roku 1887 stojí na Kahlenbergu Štěpánčina rozhledna (Stefaniewarte). Rozhledna byla pojmenována po Štěpánce Belgické, ženě korunního prince Rudolfa. Z vrcholu Kahlenbergu je rozhled na město a Vídeňský les. Za jasného počasí mají být z rozhledny vidět vrcholky Alp, například i nejvyšší hora Dolního Rakouska Schneeberg (2075 m n. m.). Dnes se na Kahlenbergu nalézají i restaurace, hotel a obchody se suvenýry.

 

TOPlist