EK hodlá omezit pravomoci národních bank

Přidal: | publikováno: 21. 06. 2012

V minulém týdnu začaly do médií pronikat informace o dalších regulacích ze strany Evropské komise, tentokrát omezení pravomoci národních bank a přesun jejich kompetencí na nově vzniklou „bankovní unii“.

V praxi by to pravděpodobně znamenalo zrušení možnosti českých (dceřiných) bank stanovovat si limity na převádění peněz do jejich zahraničních matek (KBC pro ČSOB a Société Générale pro Komerční banku), které jsou krizí postižené mnohem více než banky tuzemské. Ve zkratce řečeno: banky musely odvádět svým matkám tolik peněz, kolik si řeknou.

José Manuel Barroso (vpravo)

V reakci na zmíněné plány zaujali představitelé České národní banky racionální postoj s tím, že „ něco podobného rozhodně nepřipustí“. Negativní postoj ale zaujala i Velká Británie a poněkud překvapivě i Německo. Hlavním zastáncem tohoto návrhu je de facto hlava EU, předseda Evropské komise José Manuel Barroso. Pro lepší odhad jakým směrem se může osud Evropy vyvíjet, je vhodné si tohoto čelního představitele EU stručně představit.

José Manuel Durão Barroso se narodil 23. března 1956 v Lisabonu. Barrosova politická kariéra začala už za jeho studentských let. Byl předsedou strany PCTP-MRPP (Portugalská komunistická strana pracujících – Revoluční hnutí strany proletariátu). Po neúspěchu PCTP-MRPP ve volbách obrátil a v prosinci 1980 vstoupil do Partido Social Democrata (PSD) – Portugalská sociální demokracie, kde je dodnes. Po volební porážce PSD v roce 1995 selhal jeho pokus stát se předsedou strany. To se mu povedlo po silném vnitrostranickém boji teprve v roce 1999. Od 6. dubna 2002 do 12. července 2004 byl ministerským předsedou Portugalska. Během svého působení ve funkci podnikl některé kroky, které se v Portugalsku setkaly s odporem, jako například podpora invaze do Iráku na jaře 2003 nebo privatizace státních podniků. Jako osmačtyřicetiletý byl 29. června 2004 nominován Evropskou radou jako kandidát na úřad předsedy Evropské komise a 22. července 2004 ho schválil Evropský parlament a 16. září 2009 byl předsedou Evropské komise zvolen na dalších 5 let.

V současné době bychom si měli uvědomit, že tvář Evropské unie jako paktu ekonomické spolupráce tak, jak byla vnímána po listopadovém palácovém převratu a v následných 90. letech se do dnešní doby značně změnila v regulacemi a dotačními programy pokřivenou nekonkurenceschopnou politickou federaci, jejíž ideové směry určují přesvědčení marxisté. Kdo nás tedy bude demokracii učit příště, Čína či snad opět Rusko?

TOPlist