Co máte proti vlajce?!

Přidal: | publikováno: 10. 10. 2010

Je láska k vlasti zločinem? Je něco špatného na státních symbolech? Poslední dobou to vypadá, že ano. Státní symboly jako česká vlajka, český lev či moravská orlice, jsou stále více v nemilosti veřejnosti, případně terčem posměchu.

Všude kolem – na budovách, v obchodech, na oblečení lidí se to jen hemží nápisy v cizích jazycích, cizími státními vlajkami a symbolikou. Když se při procházce rozhlédnete kolem sebe, vidíte dívku v triku s nápisem England, pána s mikinou Portugal, dítě v kočárku s italskými barvami,… a přitom jsou to všichni Češi.

Proti gustu žádný dišputát, ale přeci jen jsme v České republice, a když napočítáte ze 100 kolemjdoucích 15 s cizí státní symbolikou a ani jednoho s českou, je to na pováženou. To se za svůj národ stydíme? Když zajdu do obchodu s textilem vidím nápisy na oblečení Hungary, Japan, Germany…..ale Česká republika ani Czech Republic nikde.

Co se děje? To si nikdo nechce koupit oblečení se symbolikou českého národa? To budeme raději chodit pod cizí státní vlajkou? Tato antipatie k vlastnímu národu je mimo mé chápání.

Vypadá to, že lidé mají strach postavit se za svou vlast, oni by vás totiž ostatní mohli označit za vlastence či nacionalistu. Ještě by si někdo mohl myslet, že když máte na bundě tu českou vlajku, jste automaticky rasista a rovnou nácek. Toto spojení je mimo mé chápání, ale zdá se, že je to realita.

Každý se cítí být vlastencem jen při hokejovém, či jiném sportovním utkání, to potom chodí opilý hrdě po náměstí, mává státní vlajkou a řve Češi do toho. Ale dalšího dne by žerď naší vlajky do ruky nevzal, bojí se jí jak čert kříže.

Nechci nikomu radit, jak se má chovat či jakou módou preferovat, ale ať chceme nebo ne, jsme Češi a máme být na co hrdí. Asi žádná země, navíc rozlohou tak malá, nemá tolik skvělých myslitelů, vědců, vynálezců, objevitelů nebo třeba sportovců jako Česká republika. Proto nevidím důvod, proč bych si místo trika s nápisem Česká republika měl koupit to s textem Chile.

TOPlist