Operace Wolfram

Přidal: | publikováno: 9. 10. 2010

Dnes vám přiblížím příběh hrdinů, kteří se v roce 1944 nechali vysadit v Beskydech, aby zde bojovali za svou vlast a za svobodu.

V období II. světové války Ministerstvo národní obrany čs. exilové vlády v Londýně vyslalo na okupované území Čech a Moravy 30 paraskupin, v nichž bylo vysazeno 86 mužů. Celkem 44 z nich se nedožilo osvobození. Nejpočetnější výsadkovou skupinou ze Západu se stala skupina Wolfram, jejímž cílem bylo organizovat partyzánskou činnost v severní části moravskoslovenského pomezí – provádět zde bojovou a záškodnickou činnost v podobě přepadů, sabotáží, destrukcí a atentátů na významné konfidenty. Také měli udržovat radiospojení s Londýnem.

Vysazení skupiny proběhlo v noci z 13. na 14. září 1944 z letiště Brindisi v jižní Itálii. Původní cíl (Lysá Hora) se pilotům nepodařilo najít, takže šestice výsadkářů seskočila v prostoru Nytrová – Kotly. Z důvodů vzpříčení radiostanice v otvoru letounu se první trojice bohužel rozdělila a skupina se jako celek již nikdy nesešla. Rtn. Karel Svoboda byl 19. září 1944 dopaden německým pátracím oddílem nedaleko Morávky. I přes tvrdý nátlak gestapa odmítl přistoupit na jakoukoli spolupráci. K. Svoboda byl až do konce války vězněn v koncentračním táboře Flossenbürg. Skupina tak přišla o radistu i o svou jedinou radiostanici. Zbylí výsadkáři se za několik dní sešli na náhradním stanovišti u osady Mečová.

Díky hajnému Josefu Faldynovi získali ubytování na Trojačce, odkud začali organizovat svou činnost. Bez radiostanice a přísunu dalšího materiálu ovšem nemohli splnit svůj hlavní úkol. 19. října 1944 se měla na hoře Smrk uskutečnit důležitá schůzka se zástupcem velké domácí odbojové organizace Rada tří. Byl na ni vyslán rtn. Josef Bierský v doprovodu partyzána Stanislava Kotačky. Recidivista Kotačka však parašutistu zákeřně zavraždil a oloupil. Po této tragédii se k Wolframu přidružila sovětská zpravodajská skupina. Obě skupiny odešly na jižní svah Smrku, kde začaly budovat zimní tábor. Avšak již 3. listopadu 1944 celou oblast obklíčily německé protipartyzánské jednotky. Naštěstí se oběma skupinám podařilo bez ztrát na životech probojovat z obklíčení, ale musely na místě zanechat většinu svého vybavení, zásoby munice, výbušnin a zbraní. Největší německé pátrací akci s krycím názvem Tetřev unikli členové Wolframu jen o vlásek – ukrytí v holubníku v Kunčicích pod Ondřejníkem. Po skončení akce Tetřev se celá skupina přesunula na jižní Moravu k Brnu, kde na jaře 1945 obnovila boj proti německým okupantům.

Skupinu Wolfram tvořili: Josef Otisk, Josef Bierský, Josef Černota, Vladimír Řezníček, Karel Svoboda, Robert Matula. O některém z nich bych se měl zmínit v nějakém následujícím článku.

TOPlist