Gastrotipy IV

Přidal: | publikováno: 18. 04. 2012

Vážení přátelé, je to tady. S přicházejícím jarním počasím přichází i Lavr s recepty, jejichž význam a obsah slíbil již ve třetím díle gastrotipů. Žádný půst nemáme – naopak máme chuť získat energii z vydatných masových pokrmů, které k české gastronomii nedílně patří. Soustředil jsem se na dva druhy masa – opeřence a zvěřinu. Věřte mi, že tahle varianta je pro období dubna jako vyšitá 😉

Takže:

Mladá husa pečená s jablky

Očištěnou, vykostěnou a omytou husu zbavíme křídel a krků. Osolíme ji zevnitř i zvenku a posypeme kmínem. Cibuli a jablka smícháme a naplníme husu. Na dno pekáče vložíme krk a křídla, na ně položíme husu prsy dolů. Podlijeme a zvolna pečeme za stálého přelévání vypečenou šťávou. Když husa na hřbetě zčervená, otočíme ji a dopečeme, aby kůrka byla křupavá. Husu rozporcujeme a podáváme s jablky, cibulí a knedlíkem.

Suroviny:

1 mladá husa, sůl, kmín, 3 oloupaná a nakrájená jablka, 3 oloupané a nakrájené cibule a vývar na podlití.

Kančí kýta se šípkovou omáčkou

Kančí kýtu odblaníme a opláchneme. Osolenou kýtu opečeme na oleji po obou stranách. Očištěnou zeleninu a cibuli nakrájíme na hrubé kostky a osmažíme na oleji do růžova, přidáme divoké koření, zastříkáme octem, vínem a necháme vydusit. Přidáme na plátky nakrájený citron, polovinu šípkové zavařeniny, podlijeme vodou. Na takto připraveném základu a pod poklicí dusíme maso doměkka.

Měkkou kýtu vyjmeme, šťávu zahustíme světlou jíškou, přidáme zbylou šípkovou zavařeninou, cukr a za stálého míchání omáčku řádně provaříme. Přidáme citronovou šťávu a dochutíme. Na závěr přecedíme přes jemný cedník.

Suroviny:

1 kg kančí kýty, sůl, 100 g mrkve, 100 g celeru, 100 g petržele, 100 g cibule, 50 g rostlinného oleje, nové koření, bobkový list, celý pepř, 50 ml octa, 100 g citronu, 100 g hladké mouky, 100 g másla na jíšku, 300 g šípkové zavařeniny, 50 g cukru a 200 ml červeného vína.

Přeji Vám dobrou chuť přátelé!

P. S. Inspirace Z. Pohlreichem je zjevná, samozřejmě :-).

TOPlist