94 let od úmrtí generála Lavra G. Kornilova

Přidal: | publikováno: 13. 04. 2012

Generál Lavr Georgijevič Kornilov (30. srpen 1870 – 13. duben 1918) se narodil na území dnešního Kazachstánu ruskému kozákovi a Kazašce. Na konci 19. století dostudoval Akademii generálního štábu na výbornou. Vojensky působil na Blízkém i Dálném východě a osvojil si mnoho asijských jazyků. V bojích za Rusko-japonské války byl vyznamenán Křížem sv. Jiří a povýšen na plukovníka. Později zastával post vojenského konzula v Číně.

V dramatickém období Říjnové revoluce se postavil za cara a vyzval k boji proti bolševikům. Byl uvězněn a podařilo se mu uprchnout a přidat se k antibolševickým kozáckým skupinám na Donu. Po uzavření spolupráce s generálem Michailem Alexejevem se stal velitelem Dobrovolnické armády (Bělogvardějci). V Kornilovském úderném pluku, který neměl žádné slitování s nebezpečným nepřítelem, působily skupiny Čechoslováků, které se vyznačovaly vysokou vojenskou a lidskou spolehlivostí.  Kornilov se také nechal slyšet, že „čím větší teror, tím větší naše vítězství“ a „je potřeba zapálit půlku země a prolít krev 3/4 všech Rusů„. Například jen ve vesnici Ležanka bylo Kornilovovými muži zabito přes 500 lidí. Tato vesnice náležela k bolševické sféře moci a vykazovala vysokou nebezpečnost.

13. dubna 1918 poblíž Jekatěrinodaru byl zabit dělostřeleckým granátem, přesněji střepinou, která jej zasáhla do hlavy. Panická hrůza bolševické lůzy se projevila vykopáním generálova těla a jeho spálením na skládce. Jeho jméno a činy, tedy odhodlanost nekompromisně bojovat za svobodu své vlasti, vzbuzovaly strach bolševiků z důstojného místa posledního generálova odpočinku.

Lavr Georgijevič Kornilov je vzorem maximální sebedisciplíny a obětování lidského života vyšším ideám, které člověčenství věčně překonávají.

Pane generále, vzpomínáme na Vás.

TOPlist