Červenobílí proti zvrhlému umění

Přidal: | publikováno: 7. 10. 2010

Na náměstí Svobody v centru Brna stojí již několik dní tzv. „Brněnský orloj“. Toto monstrum za 13 mil. (z peněz daňových poplatníků) bylo postaveno, k lítosti i posměchu obyvatel, kousek od Morového sloupu, historické památky z konce 17. století. Proti gustu žádný dišputát, ale slibovaných hodin se občané také nedočkali.

Brňané začali ihned vyjadřovat svůj nesouhlas s touto stavbou, a to velmi různorodě. Jedni jí začali posměšně přezdívat názvy, které nebudu pro jejich peprnost raději přepisovat, jiní začali skládat písničky a zakládat skupiny na sociálních sítích (např. FB skupina: „Má to koule, stojí to. Je to v Brně, co je to?“).

Svůj nesouhlas s oním skvostem přišli vyjádřit i Červenobílí studenti. Umístili jsme zde zarámovanou báseň, v níž vyjadřujeme své postoje k tomuto „umění“. K lítosti nad zničeným náměstím jsme pod báseň položili červenou a bílou růži.

Je však možné, že tento „orloj“ na náměstí skutečně patří. Morový sloup, jenž se zde pyšně tyčil, nemá s dnešní „pokrokovou“ dobou skutečně nic společného. A co ji dokáže lépe charakterizovat než ono úpadkové umění?  Stavba potěšila aspoň několik brněnských opilců, kteří se vršek této obludy pokoušeli (s různou úspěšností) zdolat.

Náměstí jsme krásné měli?

Že soudnost mělo? Historickou krásu?

Teď vstupujem do „moderních“ časů!

Morový sloup už dominantou není…

Připadám si už jak v hororu.

Kdo vztyčil tu černou potvoru?

Orloj? Přec ukazovat to má přesný čas?

Však jen to cinká a dělá blbce z nás!

V radě starších korupcí to číší,

Opíjí se z plných číší.

Třinácti melouny to zajídají,

žijí přeci z našich daní.

Však na Zelňáku nové koupí,

na radnici se vždy loupí,

to je pravda prastará,

od podzimu do jara.

TOPlist