Prohlídka Olomouckého podzemí (videoreport)

Přidal: | publikováno: 13. 03. 2012

Na sobotní odpoledne 10. března připravila nová olomoucká pobočka Červenobílých svou vůbec první veřejnou akci – Prohlídku Olomouckého podzemí, kterým více než 100 našich příznivců provedl odborník na historii místního podzemí, pan Vladimír Gračka. Akce se účastnili také Červenobílí z Brna, za něž jsem připravil krátkou reportáž doplněnou o fotografie a videozáznam.

Brněnští redaktoři se rozhodli pojmout akci ve výletním stylu, a tak jsme ráno místo aut nastoupili do vlaku směr Olomouc. Cestou jsme stihli probrat řadu připravovaných projektů a změn, na které se můžete již zanedlouho těšit. Na místo jsme dorazili před 11. hodinou a po krátké prohlídce Olomouce poobědvali v místním studentském restaurantu s bohatou historií a přesunuli se na místo srazu.

Zde již čekali hlavní organizátoři a desítky připravených příznivců ČB nejen z Olomoucka. Počkali jsme na poslední opozdilce a napočítali nevídané číslo, něco málo přes 100 účastníků. Charlotta, která kromě samotné akce vede i náš nový olomoucký syndikát :-), přivítala účastníky prohlídky, jimž olomoučtí redaktoři rozdali letáky a informovali je o našich dalších aktivitách. Následně promluvil pan Vladimír Gračka, který seznámil přítomné s trasou prohlídek a dalšími historickými zajímavostmi. Čekal na nás vstup do podzemí celkem tří významných olomouckých objektů.

Červenobílý dav se pak vydal na první stanoviště celé výpravy, totiž do krypty, která leží pod kostelem sv. Mořice a je zároveň nejrozsáhlejším církevním podzemím v Olomouci. Nečekaný zájem o prohlídku a podpora nově vzniklé pobočky způsobily, že jsme se do podzemí nemohli skoro ani vejít­. Ale jak se říká, dobří lidé se vlezou vždy, a tak jsme se bez nějakých větších prodlev prostřídali.

Dalším cílem výpravy bylo podzemí pod měšťanským domem U zlatého jelena. Průvodce získal přístup do objektu, který je vůbec nejhlubším podzemím v Olomouci, poprvé od roku 2003. V podzemí jsme zaskočili místní jazzovou skupinu, jíž tyto prostory slouží jako zkušebna. Tímto chci kapele mockrát poděkovat za trpělivost a ochotu, s jakou naši výpravu snášeli. Pan Gračka nás zde upozornil na jednu ze stěn, která je od olomoucké radnice vzdálena pouhých 50 metrů.

Jako bonus celé prohlídky nás průvodce zavedl do volně přístupného podzemí kostela sv. Michala (v areálu bývalého dominikánského kláštera), který nejen místní redaktoři shledali vůbec nejhezčím olomouckým kostelem. Zde nám pan Gračka opět sdělil zajímavé informace nejen o historii zdejšího podzemí, ale i samotného kostela. Nejodvážnější z nás, kteří poháněni objevitelskou touhou nedbali na čistotu svého oděvu, se mohli zkusit protáhnout úzkou uličkou podzemí, což stálo opravdu zato :-P.

Na závěr prohlídky jsme panu Gračkovi poděkovali za vyčerpávající výklad a pozvali účastníky prohlídky na připravované akce v Olomouci, kde kamarádi již začali provozovat sportovní pátky (plavání a posilování) a chystají se na další sportovní, kulturní, vzdělávací a zábavné akce.

Redaktoři si pak v komorní atmosféře místní vinárny připili k založení olomoucké pobočky našeho vlasteneckého studentského spolku.

Pokud se chcete k olomoucké redakci přidat a utvářet tak program naší činnosti nebo být jen informováni o nadcházejících projektech či nás jakkoliv podpořit, neváhejte se obrátit na redakční e-mail.

 

 

TOPlist