Ignác Tadeáš Rosa (11. diskusní večer)

Přidal: | publikováno: 7. 03. 2012

Dovoluji si vás pozvat na další Červenobílý diskusní večer, který proběhne v úterý 13. března. Tématem přednášky, kterou pro nás laskavě přednese PhDr. Zdeněk Háza, Dr., bude Život Ignáce Tadeáše Rosy a jeho blízkých.

Ignác Rosa (1724 – 1780) byl sedlákem a rychtářem ze vsi Sovenice na křineckém panství.  Se ženou Barborou rozenou Plachou měl dohromady 19 dětí (zdaleka ne všechny se dožily dospělosti). On, jeho žena  a další osoby (Václav Erben s manželkou, Jan Muzika s manželkou, bošínský švec Václav Hofman s manželkou) byli na křinecké faře vyšetřováni v souvislosti s podezřením z kacířství a uchovávání luteránských knih.  Rósa byl prý všeobecně znám neúctou k římskokatolické církvi a jejím institucím. Po smrti byl zaopatřen a pochován katolickým farářem Janem Damškou, který s ním dříve provedl zmíněná examen z kacířství.  Manželka Nácka Rosy Barbara zemřela v 89 letech v roce 1815. Byla pochována pastorem helvétské konfese, k níž se po tolerančním patentu císaře Josefa II. přihlásila v Bošíně, na půl cesty mezi Křincem a Sovenicemi.

Přednáška rovněž přiblíží pravidla hledání v dochovaných matrikách (narození, sňatky, úmrtí) a jiných pro genealogická pátrání důležitých pramenech. PhDr. Zdeněk Háza, Dr. se této problematice dlouhodobě věnuje, pokud se tedy zajímáte o genealogii a chcete si třeba sestavit rodokmen, jistě pro vás bude tento večer přínosným.

TOPlist