Pomáháme tam, kde je potřeba

Přidal: | publikováno: 22. 02. 2012

Především ve velkých mrazech, dosahujících místy až k mínus 40 stupňům celsia, je potřeba myslet na ty, kteří žijí venku a bojují při těchto teplotách o holý život. Mám teď na mysli hlavně zvířata všeho druhu.

Některá z nich tráví mrazivá období „zimním spánkem“; ta nic netrápí. Avšak další každodenně a aktivně shánějí potravu. Jde především o naše ptactvo, které je každý zimní den při shánění potravy vystavováno velkým mrazům.

Proto se pár nadšenců rozhodlo přírodě pomoci. A jak? To vám prozradí následující obrázky.

Není totiž nic snažšího, než zakoupit (ti méně zruční) nebo vyrobit krmítko, které buďto umístíte do vlastní zahrady nebo připevníte ve volné přírodě. Při výrobě/zakoupení však nezapomeňme na pár zásad:

  • Krmítko by mělo být dostatečně prostorné, aby se mohlo krmit více ptáků najednou a vešly se do něj i větší druhy.
  • Nejoblíbenějším materiálem krmítek zůstává dřevo a je příjemné i pro ptáky, kterým na něm nekloužou pařátky.
  • Střecha musí potravu dokonale chránit před vlhkem, proto by měla dno přesahovat. Dno je potřeba opatřit ohrádkou, aby potrava zbytečně nevypadávala ven. Kromě zbytečné ztráty semínek jsou ptáci, sbírající zbylá semínka na zemi, potenciální kořistí kočky či dalších šelmiček.
  • Vyrobené krmítko umístíme na volném prostranství na klidném a přehledném místě, minimálně 1,5 metru nad zemí a alespoň 2 m od nejbližšího stromu. Na stromě je dobré krmítko zavěsit pomocí drátu nebo provázku za větev.

Čím tedy nejlépe krmit?

  • Ptákům můžete předkládat jakákoliv semínka: slunečnice, proso, konopí, mák, lněné semínko i řepku. Zvláště tučná slunečnicová semínka jsou spolehlivým zdrojem energie.
  • Uvítají drcená jádra vlašských a lískových ořechů.
  • Pro zpestření můžete přidat i ovesné vločky, maličké kousky syrového masa, strouhanou mrkev a samozřejmě přírodní, neslané a neškvařené sádlo nebo lůj.

Nutno ale myslet ještě na doplňování krmení po celou zimu. Odměnou vám pak bude pohled na hemžení především sýkorek a vrabců kolem vašeho výtvoru. Taktéž pocit, že jste udělali kus dobré práce pro přírodu.

TOPlist