Gastrotipy II

Přidal: | publikováno: 4. 02. 2012

Vážení přátelé, jako poprvé, kdy jsem prezentoval recepty od naší obrozenkyně M. D. Rettigové a kuchaře Z. Pohlreicha, tak podruhé se budu soustředit na lehčí jídla od stejných autorů, která jsou však méně náročná na přípravu oproti předcházejícím pokrmům.

Tento díl chci věnovat všem děvčatům a především naší milé redaktorce Charlotte de Corday J. Jistě všechny oceníte jejich lehkost a především prospěšnost zdraví.

Smažená štika s mušlemi M. D. Rettigové

Otří a omej mušle ve víně, vlož je na kousek másla a několik lžíc vína na kuthánek a nech je dusit, až se otevřou. Štiku usmaž jako kapra, rozetři několik sardelů, kupř. na 15 mušlí tři sardele, v novém másle, dej do hrnéčka, k nim 3 žloutky, trochu pokrájené citronové kůry, trochu květu, kávovou lžíčku pěkné mouky a čtvrtkou studeného vína to rozmíchej. V hrnéčku nech uvařit polovic rakouského vína a polovic petruželové vody, když se vaří, vlej na sardele, zakloktej a vlej na mušle, nech trochu povařit. Pak na mísu urovnej smaženou rybu a mušle, a omáčku, do které se ještě prve šťáva z jednoho citronu vymačká, na to proceď. S touto omáčkou se též vařená štika připravit může.

Tagliolini s bazalkou a citronem Z. Pohlreicha

Do vroucí osolené vody přidáme olivový olej a ponoříme těstoviny. Tagliolini vaříme do poloměkka (al dente). Na zkoušku vytáhněte jednu z hrnce a nakousněte. Uprostřed musí být stále vidět syrová bílá tečka, která při skousnutí klade malý odpor. I když jsou v této chvíli těstoviny ještě tvrdé, slijte je, protože vlastním teplem ještě budou pár minut měknout.

Na pánvičce rozpustíme máslo, přidáme kousky oloupaného a nakrájeného citronu. Zalijeme trochou vývaru a přidáme tagliolini. Promícháme, přidáme bazalku a servírujeme na talíř. Těstoviny posypeme parmezánem a podáváme.

Suroviny:

400 g tagliolini, 1 chemicky neošetřený citron, 80 g másla, 50 ml olivového oleje, 100 ml slepičího vývaru, sůl, bazalka, parmezán.

Děvčata a chlapci, přeji dobrou chuť!

TOPlist