Boleslav II., sjednotitel českého státu

Přidal: | publikováno: 30. 12. 2011

Chtěla bych Vás v rychlosti seznámit s knihou, která mě velice zaujala. Jde o publikaci Petra CharvátaBoleslav II., sjednotitel českého státu. Kniha pojednává o životě a o období vlády Boleslava II., jehož otcem byl proslulý bratrovrah Boleslav I. a matkou žena neznámého původu, známá jako Biagota. Knihu autor napsal na vybídnutí nakladatelství Vyšehrad pro edici Velké postavy českých dějin.

Vyprávění pana Charváta se nevztahuje pouze na osobu Boleslava II, ale pokouší se zachytit i jeho život v dobových kulisách, na pestré a proměnlivé scéně evropských dějin 10. století. Autor totiž na druhé místo vsunuje kapitolu o české společnosti desátého století – představuje si Čechy a Češky desátého století jako živé lidi uprostřed „tepajícího a kypícího“ rytmu života.

Zabývá se zde dokonce myšlenkami, jak česká knížata desátého století získávala své první sexuální zkušenosti; probírá zde povahu raného křesťanství působícího tehdy ještě v barbarském prostředí a jeho soužití se stále přežívajícím pohanstvím, téma tehdejšího způsobu manželství, rodiny a stále propírajícího se mnohoženství a způsob výchovy raně středověkých vládců k plnění jejich úkolů. Zabývá se rovněž otázkou otroctví, dálkovým obchodem, kmenovým zřízením v Čechách apod.

Kniha je psána spíše esejistickým stylem a je velmi čtivá. Všechny své názory autor dokládá písemnými prameny nebo archeologickými nálezy. Petr Charvát svůj úvod k této knize zakončil slovy, která mu vštěpoval jeho otec, slovy Hippokratovy zásady: „Primum non nocere“ (Předně neškodit).

Knihu lze zakoupit: ZDE.

TOPlist