Jak přežít v přírodě I. – Vybavení

Přidal: | publikováno: 27. 12. 2011

Pěší turistika, vysokohorská turistika, cesty za dobrodružstvím, divoká voda, jízd na horských kolech, nebo lezecké túry. Skoro každý někdy v životě toužil zažít nějaké dobrodružství a poměřit své síly s divokou přírodou. A slovo „divoká“ je na místě. Příroda je leckdy krutá a nemilosrdně trestá jakoukoliv naší chybu, a proto v dalekých končinách, kde telefony nefungují, divá zvěř se toulá okolím a civilizace je na hony vzdálená, se vyplatí dodržovat určitá pravidla, která nám mohou zachránit život.

Ve svých článcích bych se chtěl postupně zaměřit na vhodnou výbavu, orientaci v přírodě, tipy pro pobyt v přírodě, prevenci před nebezpečím a řešení krizových situací. Snad vám tyto rady někdy usnadní cesty za dobrodružstvím či snad pomůžou ve chvílích nejtěžších.

Výbava

Vaše výbava je závislá na vašich osobních a speciálních plánech a požadavcích. Prvotně je třeba zohlednit všechny podmínky jako je klima, délka pobytu, trasa atd. Přizpůsobte tomuto výběr své výbavy.

Boty:

Nevyhovující či špatně vybrané boty patří mezi ty nehorší věci, jaké se vám mohou na cestách přihodit. Ideální boty sotva cítíte na nohou, udržují vaši stabilitu a chrání nohy. V základu můžeme rozdělit čtyři druhy podle náročnosti terénu.

1) Lehké boty – určeny především k chůzi na pevných cestách a ve snadném terénu. Vyrábějí se z kůže nebo syntetického materiálu, jsou nízké a většinou mají pevnější podrážku.

2) Klasická trekkingová obuv  – je vhodná na delší cesty a jednoduší treky, lze v nich také v nenáročném terénu běhat.

3) Se stoupající náročností terénu stoupají také nároky na kvalitu obuvi – boty jsou vyšší, stejně jako jejích podrážka, která je však stále dost měkká, aby pohyb v terénu byl dostatečně pohodlný. Využijete je ke zdolání ledovce nebo sněhového pole.

4) Horolezecké boty – mají absolutně tvrdou, neohebnou podrážku a vysoký pevný nárt. Jsou určený k použití ve vysokých horách, na lezení po strmých stěnách a po ledu.

Do vlhkých oblastí s trvalými dešti jsou určené vysoké boty s voděodolnou úpravou a s vynikající termoizolační vlastností v kombinaci kůže a gumy.

Při nákupu bot platí tyto pravidla – vhodné ponožky, vhodně zvolená velikost, dobré usazení paty a dostatek místa vpředu.

Oblečení:

Při výběru oblečení byste neměli šetřit. Kompromisy se zde nevyplácejí. Obecně rozlišujeme tři vrstvy:

1) Vnitřní vrstva (spodní prádlo) je v přímém kontaktu s kůží a měla by především odvádět vlhkost směrem od kůže. Vnitřní vrstva má přiléhat k tělu, aby správně odváděla vlhkost.

2) Středová vrstva je určena k regulaci tepla. Zde se osvědčuje materiál fleece, který se ale vyskytuje v rozdílné kvalitě. Tuto látku si můžete sami vyzkoušet, když z jedné strany vtisknete proti látce prst, neměla by být z druhé strany vidět kůže. Potom se jedná o kvalitní fleece.

3) Třetí vrstva by měla tvořit ochranu před vnějšími povětrnostními vlivy a zároveň propouštět vlhkost zevnitř ven. Musí být proto nepromokavá, větruvzdorná a prodyšná.

Stan:

Ať už to jsou moskyti nebo špatné počasí, stan by vám měl poskytnout střechu nad hlavou, měl by vás chránit před vlhkem a deštěm a v neposlední řadě je nutné brát v potaz jeho váhu, ale i praktičnost při transportu. Je také důležité, jak rychle a snadno se dá stan postavit, pokud vás zastihne špatné počasí.

Spací pytel:

Výrobce většinou na spacím pytli uvádí dva teplotní údaje – komfortní  a extrémní teplotu. Na poslední údaj zapomeňte, směrodatný je pro vás údaj o komfortní teplotě. Pro orientaci – spací pytle s komfortní teplotou mínus pět stupňů a mínus patnáct stupňů jsou vhodné na celý rok. Při teplotě nula až mírně nad, se jedná o letní spací pytel. Nepostradatelnou součástí je karimatka, jelikož bez karimatky by nebyla zajištěna dostatečná izolace.

Batoh:

Batoh by na dlouhých cestách měl vydržet v podstatě všechno. Musí být dostatečně prostorný, pevný, při tom ne moc těžký, a navíc ještě musí čelit různých povětrnostním podmínkám a klimatickým změnám. Při nákupu nezapomeňte vyzkoušet stahovací popruhy.

Další vybavení:

Na delších túrách je vařič nepostradatelný, ráno na přípravu snídaně, k posílení během náročných pochodů nebo na večerní „hostinu“ před spaním. Jako další pomůcka by neměl chybět nůž. Dále by to měl být provaz, většinou je dostačující délka okolo deseti metrů. Poté malá, ale silná kapesní svítilna. Tzv. čelovka je také vhodná. V náročných terénech se také vyplatí využívat teleskopické hůlky.

TOPlist