Herbert Bareuther – Česká stopa v Luftwaffe (2)

Přidal: | publikováno: 17. 12. 2011

BAREUTHER, Herbert, Leutnant.

Narozen 29. července 1914 v Aši (něm. Asch), padl 30. dubna 1945 nad Pasewalkem.

K Luftwaffe nastupuje na jaře roku 1939, od roku 1941 slouží u 2/JG 51. První vítězství zaznamenává 22. června na východní frontě, po zahájení nepřátelství mezi Německem a Sovětským svazem. Vypracovává se na post Rottefliegera a velitele Schwarm. Do konce roku 1941 dosahuje 9 sestřelů.

Další válečná léta jsou ve znamení četných bitevních letů a plnění úkolů pilota stíhacího bombardéru. Delší čas také provádí výcvik stíhacích pilotů. V polovině srpna 1944 získává 44. vítězství, následuje sestřelení nad Varšavou a zajetí u polských partyzánů, odkud je vysvobozen německými jednotkami. V operační činnosti pokračuje od února 1945 u IV./JG3 a sestřeluje dalších 11 letounů. V dubnu 1945 se stává velitelem 14./JG3.

Definitivní konec přišel 30. dubna 1945, kdy byl při bitevních útocích u Pasewalku sestřelen sovětskou protiletadlovou obranou.

Získal 55 vzdušných vítězství, všechna na východní frontě.

Létal na strojích Bf 109 F, Fw 190 A.

Pohled na jeden let:

…….Na start…… roluji k letu, moje dvojka se řadí za mnou. Poslední kontrola přístrojové desky, Revi je na svém místě. Letová kontrola dává zelenou. Přidávám plyn, sešlapuji pedál, lehce zrychluji a nechávám odstředivou rychlost tlačit mé tělo do pancéřové sedačky v kokpitu.  Bolševik se tlačí na západ, vtrhl do Generálního Guvernementu a slábnoucí Wehrmacht je napadán rudým letectvem. Kdo má křídla, musí na nebe.  Letecký návodčí nás žene naproti bitevnímu svazu nepřátel. Ani ne patnáct minut letu a spatříme válečnou lítici v plné kráse. Několik bitevníků připravuje půdu pro nástup rudých, exploze a dým. Stoupám do mraků, dvojka za mnou. Následuji opozdilce, který si všímá pekla pod sebou. Pikuji  strmě dolů za ocas, počkám, až vyplní celý štítek Revi a zahajuji palbu. Kulomety a kanon se probudí k životu, avšak odolnost bitevníku Šturmovik je legendární po celé východní frontě. To už reaguje zadní střelec a trasírky jeho kulometu letí mým směrem. Začíná se otáčet směrem na východ, já za ním, moje dvojka zatím kryje záda před nezvaným hostem. Ostatních bitevníku si všímají ostatní stroje naši Schwarm. Rusové přestávají prostřelovat své cíle a přízemním letem odlétají k východu. Pokouším se o poslední nálet na Šturmovik, daří se zasáhnout chladič, jednu z mála nepancéřovaných částí letounu avšak za cenu několika dírek v trupu a křídle od zadního střelce. Nic vážného, otáčím stroj a následován svoji dvojkou odlétám na domovské letiště…… 

Pokračování příště.

Všechny publikované díly seriálu Česká stopa v Luftwaffe:

(3) Franz Hrdlicka

(2) Herbert Bareuther

(1) Úvodník

TOPlist