Otázka porodného

Přidal: | publikováno: 26. 09. 2010

Tento čtvrtek jste mohli zaznamenat ve zprávách návrh, jak by měl vypadat rozpočet našeho státu na příští rok. Nechci se zabývat tím, kolik budeme mít příjmů či výdajů. Spíše bych se zaměřil na otázku porodného v příštím roce. Podle slov pana Miroslava Kalouska dostanou tento příspěvek jenom ti, co ho potřebují, a to v hodnotě 13 000,- Kč. Na druhou stranu opozice kritizuje, že rodina tento příspěvek dostane pouze po porodu prvního dítěte .

Můžeme se na tento problém dívat ze dvou úhlů: buďto vláda svým rozhodnutím nepřímo nastartovala „Politiku jednoho dítě,“ tak jako před třiceti lety Čínská lidově demokratická republika, nebo ministři počítají s tím, že si žádná rodina z pořízení dítěte neudělá prostředek, jak snadno přijít k penězům.

Podívejme se na sedmdesátá léta, kdy vláda Gustava Husáka začala co nejvíce podporovat, a to hlavně peněžně, růst populace v tehdejším Československu. Měli bychom si uvědomit, že právě zde je začátek dávky, které se říká porodné. Nicméně, proč vůbec vznikl tento příspěvek. Pro odpověď musíme zajít ještě takových deset až patnáct let zpátky, kdy se začínají vyrábět různé antikoncepční přípravky – lidé si chtějí „užít“, avšak nechtějí děti, protože by jim mohly překážet v kariéře. Suma sumárum se stalo, že lidí v důchodovém věku začalo přibývat, ale nemá je kdo nahradit. Proto začíná masová podpora propagace rodiny – základu státu. Tento trend v podobě nejrůznějších sociálních dávek pokračuje i po revoluci.

Některé rodiny toho opravdu využívají a vědí, že když budou mít spoustu dětí, přijdou si též na pěkný balík peněz. A teď se ptám já vás. Jde nám opravdu o to, abychom na počtu svých dětí vydělávali? Nebo by se spíš měla podpora státu obrátit v otázce rodin trochu jiným směrem? Například všemožně hlásat, že klasická rodina je základem státu, třeba tím, že se neschválí adopce pro homosexuální páry, vystaví se více domů pro matky s dětmi, plně se dětem zpřístupní nejenom základní a střední vzdělání, více se budou podporovat přirozené antikoncepční prostředky atd. (Můžete do komentářů napsat další typy, jak podporovat rodinu. 🙂 Nemyslím si totiž, že většina lidí bude rodit pouze pro peníze, nicméně z důvodu, že dítě jim přinese radost a zpestření do jejich manželského života. Přece čím více dětí, tím více radosti. Sám mám dva sourozence, takže s tím mám dost zkušeností.

Těším se na Vaše názory. Váš Alberto.

TOPlist