Ruská fašistická strana

Přidal: | publikováno: 19. 09. 2010

Na redakční e-mail nám přišel článek shrnující historii Ruské fašistické strany. Ačkoliv to není tématem našich stránek, věřím, že řada návštěvníků informace o této straně uvítá. Jedná se spíše o stručný popis historie Ruské fašistické strany, o které není v našich končinách téměř žádné povědomí.

Ruská fašistická strana (Rossijskaja Fašistskaja Partija) byla založená roku 1931 ruskými emigranty v Číně. Strana vznikla z ruské korporativní organizace, která fungovala od roku 1925 a složena byla ze studentů na univerzitě v Harbinu (Mandžusko). Organizace byla zakázána samotným Čankajškem.

Po ukončení čínsko-japonské války v roce 1935 a vyhlášení velkého samostatného státu MANDŽUKUO, byla strana legalizována novou vládou pod názvem Ruská fašistická strana.

Generální tajemník strany byl Konstantin Vladimirovič Rodzaevskij a jako heslo ruské strany fašistů zvolil: Bůh, země, práce! Vydával oficiální noviny strany s názvem ZEMĚ a NAŠE CESTA.

V březnu 1934 se v Tokiu setkal bývalý velitel armády bělogvardějců a vůdce RUSKÉ ORGANIZACE HNUTÍ PŘISTĚHOVALCŮ A POLITICKÝCH EXULANTŮ se sídlem ve Spojených státech Anastasia Vonsjackij Andrejevič s Rodzaevski. Cílem setkání bylo sloučení obou stran.  Ty se však rychle rozešly, a to už v roce 1935. Vonsjackij začal vyčítat Rodzaevskému přílišné antisemitské tendence a jasný pronacistický kurz spojený těsným přátelstvím s Japonci. Po rozdělení tvoří nyní již nevlivný Vonsjackij bezvýznamnou stranu VŠE-RUS. Mezitím strana Rodzaevského přijímá za stranický symbol svastiku na žlutém podkladě.

Největšího počtu, kterého strana kdy dosáhla, bylo 20 000 členů a dva tiskové orgány. Rodzaevskij vkládal velké naděje v posílení strany po vypuknutí druhé světové války. Avšak žádný masový vzestup strana nezaznamenala. Nehledě na to, že Adolf Hitler neměl nikdy v úmyslu podporovat jakékoliv Ruské fašistické hnutí, přestože mnoho příslušníků strany bylo povoláno do Ruské osvobozenecké armády (ROA). Strana se postupně rozpadala a během pár měsíců zanikla úplně.

V roce 1945 byl Rodzaevskij zatčen a o rok později byl NKVD v Moskvě popraven.

TOPlist