Gastrotipy (hovězí)

Přidal: | publikováno: 3. 11. 2011

Vážení přátelé, jelikož od mého představení a redaktorského úvodu uplynula už nějaká ta doba, dle slibu si dovoluji Vám nabídnout špičkové české recepty. Ten první je celkem starý a pochází ze zkušeností naší vynikající kuchařky a v první řadě národní buditelky Magdaleny Dobromily Rettigové a ten druhý je od české gastrocelebrity, a také jistě dobrého kuchaře a sprosťáka Zdeňka Pohlreicha J.

Oba recepty jsem vyzkoušel a mohu je vřele doporučit všem, kteří již nějaké zkušenosti s vařením, nikoliv kuchtěním, mají. Jedná se v obou případech o úpravu hovězího masa, které je bohaté na spousty živin. Chcete-li příjemně překvapit své přátele – pak pozorně čtěte. Pohlreichova jídla jsou trocha lehčí a přizpůsobenější dnešní uspěchané době – to však na jejich kvalitě žádnou stopu nezanechává. Tak do toho a dáma má přednost! Archaickou češtinu jsem pro kouzlo receptu ponechal.

Fašírované rostbrátle M. D. Rettigové

Usekej asi libru kyprého hovězího masa z kýty s čtyrmi loty hovězího tuku (morku), vytahej všecky žílky, udělej dvě míchané vejce, dej je na prkénko, dej k tomu půl ostrouhané, ve studené vodě namočené, vymačkané žemličky a s těmi vejci to dobře usekej, pak k tomu masu dej a pohromadě ještě sekej, osol to, dej k tomu buď kousek drobně pokrájené cibule a trochu tlučeného pepře, dobře to promíchej, dělej z toho na dvě stébla tlusté, jako dlaň velké placky, pěkně je urovnej, omoč prv v rozpuštěném másle, pak rozmíchaným vejcetem, pak to obal v strouhané žemličkové kůrce, vlož hned na rozpálené přepouštěné máslo na mělkém kuthaně a spěšně to na obou stranách dozlatova upeč a dej na teplou mísu, do toho másla buď naceď šťávu citronovou a dej po několika sardelí sardelového másla k tomu, zamíchej a ty opečené placky podlej, nebo to dej suché na mísu a čtvrtky citronové k tomu, dej to na tabuli.

Vařené hovězí se zeleninou Z. Pohlreicha (tento recept může připomínat rakouský Tafelspitz nebo francouzské Pot au Feu)

Do studené vody vložíme cca 300 g tabulové špičky a necháme pozvolna vařit. Sebereme pěnu, osolíme, přidáme koření (bobkový list a černý pepř), kořenovou zeleninu a cibuli ve slupce. Když je zelenina měkká, vyjmeme ji a maso dovaříme doměkka. Pórek krátce povaříme, přidáme nakrájené maso a zeleninu a servírujeme v miskách či v hlubokých talířích.

Přátelé, dobrý kuchař přidává vždy suroviny od oka, tudíž ode mě nečekejte recepty pro osoby bez inspirace J, dobrou chuť!

TOPlist