Červenobílí slaví první rok – na zteč!

Přidal: | publikováno: 28. 09. 2011

28. září je pro nás významným dnem hned z několika důvodů. Především si připomínáme zemského patrona svatého Václava, což slavíme i jako státní svátek Den české státnosti. Tento den má však zvláštní význam pro všechny naše příznivce a redaktory. Je tomu již skutečně rok, co jsme v Brně založili vlastenecké studentské hnutí Červenobílí.

Za tuto dobu jsme stihli uspořádat desítky akcí a získali si přízeň nejen místních studentů. Připravil jsem tedy velmi stručné shrnutí naší loňské činnosti, ale předem se omlouvám za obecnost článku, v němž vyjma hlavních projektů nepopisuji většinu z našich aktivit. Na oplátku, protože začal i nový akademický rok, prozradím pár projektů, na něž se můžete letos těšit.

Nejprve ale slíbená rekapitulace. Začnu u internetových stránek, jež nadále zůstávají hlavním prostředkem naší propagace. Stránky jsou denně aktualizovány a příspěvky vkládány do desítek připravených rubrik. Jelikož je spravují sami studenti-redaktoři, týkají se prakticky všech zájmových oblastí studenta (a ty chybějící jistě brzy doplníme). Kromě studentských událostí si tak u nás můžete přečíst zajímavosti z aktuálního dění  i historie, vědy i kultury, sportu nebo si třeba oddechnout v zábavné sekci, která ke studentskému životu neodmyslitelně patří. Rovněž vybíráme pro návštěvníky tipy, kam vyrazit za kulturou, vzděláním či zábavou a sami je zveme na naše akce. Na stránky také umisťujeme námi vydaná prohlášení.

Na stránkách se dále objevily dvě vědomostní soutěže pro všechny návštěvníky (a další se již chystají). Úkolem soutěžících bylo vždy podle obrázku a nápověd poznat významné osobnosti a místa naší historie, za což jsme výherce odměnili.

Nyní již k vlastním projektům, jichž se mohou účastnit všichni naši příznivci. Velký úspěch sklidily tzv. Červenobílé čtvrtky, které probíhají prakticky od prvních dnů naší činnosti. Jsou to bojové dny konané „k poctě českých válečníků“ pod hradem Špilberk. Zde se po celý podzim naši příznivci trénovali v různých bojových sportech a v zimě pak navštěvovali brněnská kluziště, z čehož vznikly Červenobílé čtvrtky na ledě. Na jaře a v létě byl projekt odsunut do pozadí, ale nyní již opět trénujeme.

Na Masarykově univerzitě jsme uspořádali přednášku na téma Rukopisy královédvorský a zelenohorský a spor o jejich pravost, pozvání přijal Ing. Jiří Urban z České společnosti rukopisné. V návaznosti na to jsme začali pořádat Červenobílé diskusní večery. Dodnes jich proběhlo již pět na rozličná témata (Právní teorie Carla Schmitta, Eugenika – odkaz Francise Galtona, Rakouská ekonomická škola, Bátoriáda očima Bátory a Bezpečnost počítače) a další samozřejmě připravujeme.

Od srpna pro své příznivce pořádáme každé druhé úterý Červenobílé filmové večery (též Červenobílé úterky) a zatím posledním projektem, který však odstartuje až toto pondělí, jsou Červenobílé divadelní večery.

Pomáháme nováčkům. Brněnští příznivci se na nás mohou obracet, pokud zrovna přišli na vysokou školu a potřebují s čímkoliv poradit. Nově příchozím spolužákům rádi pomůžeme se vším, od informací spojených se školou, přes ubytování a poradíme i s výběrem místních restauračních zařízení.

Vážíme si historie, a tak pravidelně pořádáme pietní shromáždění k významným událostem. Tak jsme kromě svátku sv. Václava uctili i vznik samostatného Československa 28. října 1918, spolu s brněnskými studenty v lampiónovém průvodu pronásledování českých studentů 17. listopadu 1939, oběti I. a II. světové války nebo nešťastný 21. srpen 1968. Nezapomínáme přitom ani na významné osobnosti. Kromě mnoha příspěvků na stránkách jsme uctili památku řady českých vlastenců i u jejich hrobů a památníků.

Volný čas trávíme také v přírodě. K těmto projektům patřily turistické výlety převážně v okolí Brna, ale byli jsme i za hranicemi. Na Ukrajině jsme navštívili Český Malín a na místním hřbitově uctili památku obětí nacistické zvůle. Samozřejmostí je i účast na spoustě kulturních akcí, diskusí, přednášek, výstav a jiných projektů. Letos v létě navíc proběhl první ročník tzv. Dne proti okupaci. Zde se mimo jiné uskutečnil fotbalový turnaj o hodnotné ceny.

Stručně k další činnosti. Jak jsem již zmínil, budeme nadále pravidelně aktualizovat články, rozšiřovat rubriky a nabírat nové redaktory. Všechny současné projekty na pokračování hodláme zachovat a ještě více rozšiřovat (od října o divadelní večery). Plánujeme další výlety do přírody a vzdělávací přednášky. Přibudou i nové vědomostní a zábavné soutěže a zaměříme se na studentský život.

Na závěr ještě přidám zprávu, na niž mnozí návštěvníci čekají. Červenobílí vznikli a celý první rok působili na brněnských univerzitách. Půdu pod nohama máme již dostatečně pevnou, a tak nadešel čas rozrůst se. Více k tomu však zatím prozrazovat nebudu :-P.

Nyní již zbývá jen slovy mrtvého básníka dodat: Boj teprve nám nastává! 

TOPlist