Šílený baron

Přidal: | publikováno: 22. 08. 2010

Baron Roman Nikolaj Fjodorovič (německy Robert Nicolaus) Ungern von Sternberg (1886 – 1921) pocházel ze starého rodu baltoněmecké šlechty. Mezi jeho předky byli křižáci, loupeživí rytíři, alchymisté a piráti, ale i spoluzakladatel Teutonského řádu nebo rižský arcibiskup.

Mladý baron byl vychováván matkou a nevlastním otcem v estonském Tallinu, který byl tehdy součástí Ruského impéria. V první světové válce sloužil v kozáckých jednotkách. Během Ruské občanské války bojoval v Bílé armádě pod kozáckým atamanem Semjonovem proti bolševikům. Tehdy se mu podařilo, z osmi set dobrovolníků sestavit obávanou Asijskou jízdní divizi.

Asijská jízda šla do boje pod žlutým praporem s písmenem U (podle některých šlo prý o runu). Přes veškeré snahy bílých, začínalo být zjevné, že vytrhnou Rusko z osidel vražedného komunismu, se jen tak nepovede. Roku 1920 vpadl Ungern von Sternberg v čele svých divokých jezdců do Vnějšího Mongolska okupovaného Čínou. Vyhnal Číňany, a osvobodil duchovního a světského vládce země, Bodgegéna. V úloze vojenského diktátora se mu dařilo bránit Mongolsko před přesilou čínských republikánských vojsk a ruských bolševiků. Jeho vláda se však vyznačovala značnou krutostí. V Chüré (dnes Ulánbátar) byly rozpoutány pogromy na Číňany, bolševiky a Židy.

Ungern von Sternberg kouřil opium, byl buddhistou, oženil se s mongolskou princeznou, a byl přesvědčen, že je inkarnací Čingischána. Na orientálním rouchu ze žlutého hedvábí nosil ruské vyznamenání ze světové války – Vojenský kříž sv. Jiří. Jeho úmyslem bylo udělat z Mongolska centrum panasijské říše, z níž bude moci vést boj proti komunismu. Romantické představy mu připisují také hledání mytické Shambaly. Měl vybrané vstupování, vynikal odvahou, ale i prudkou povahou a krutostí, díky nimž si vysloužil přízviska Šílený Baron či Krvavý Baron.

Osud však baronovi nedopřál uskutečnit jeho sny. Roku 1921 vtrhla do Mongolska Rudá armáda podporovaná mongolskými komunisty. Následovaly tvrdé boje, kdy musel baron přenechat Chüré nepříteli. Mongolští vojáci svého svázaného velitele nakonec předali bolševikům. Moci v Mongolsku se chopil komunista Süchbátar Damdin. Následovalo rušení buddhistických klášterů, pronásledování mnichu a další násilné přejímání „pokrokového“ sovětského vzoru. Baron Ungern von Sternberg byl zastřelen bolševiky po jednodenním soudním procesu 15. září 1921.

TOPlist