Slzy svatého Vavřince

Přidal: | publikováno: 6. 08. 2011

Dnes jsem připravil poněkud netradiční příspěvek o blížícím se přírodním úkazu. Po noční obloze budou od čtvrtka 11. do soboty 13. srpna stékat slzy svatého Vavřince neboli perseidy.

V pozorování vesmíru nejsem zběhlý, tak nechám raději promluvit Wikipedii: Perseidy jsou kometární meteorický roj, který vznik z komet Swift-Tuttle 1862 III. Perseidy mají svůj radiant v souhvězdí Persea. Roj je činný od 17. července do 24. srpna, přičemž maximum roje přichází mezi 11. a 13. srpnem, kdy je možné pozorovat až 110 meteorů za hodinu.

Perseidám se také říká slzy sv. Vavřince a jejich pozorování má silnou tradici v Itálii, odkud světec pocházel. Pojmenování je odvozeno od vzlykotu nebe nad krutou smrtí mučedníka, jenž měl být upálen či upečen k smrti (proto bývá vyobrazen s roštem v ruce). Svatý Vavřinec byl podle církevní tradice umučen roku 258 při druhém pronásledování křesťanů v římské říši za císaře Valeriana. Je patronem archivářů, knihovníků, kuchařů a koželuhů, dále jedním z římských městských patronů. Život a mučednickou smrt sv. Vavřince si připomínáme každoročně 10. srpna.

Slzy sv. Vavřince by měly své největší aktivity dosahovat v sobotu 13. srpna, kdy také Měsíc bude v úplňku. Nabízím vám tedy zajímavý tip na dvojnásobně romantický víkendový večer. Perseidy jsou viditelné pouhým okem, ideální podmínky pro pozorování jsou zhruba od půlnoci do úsvitu v místech za městy, kde není tak velké světelné znečištění.  Nezapomeňte si připravit přání, až budou padat hvězdy.

Při příležitosti meteorického roje se letos pořádá také několik přednášek, vybral jsem následující:

Když z nebe prší perseidy

Přednáška Jiřího Srby (odborný pracovník Hvězdárny Valašské Meziříčí)

10. 8. od 19:00, Hvězdárna Valašské meziříčí

Více ZDE.

Pozorování meteorického roje

s přednáškou Ing. Rostislava Rajchla

12. 8. od 20:30, Hvězdárna Uherský Brod

Více ZDE.

TOPlist