Les mytág a „paměť krve“

Přidal: | publikováno: 15. 07. 2010

Tímto článkem chci představit jedno z významných děl fantastické literatury a také tak trochu vzpomenout jeho přednedávnem zesnulého autora. Předem bych chtěl říct, že nepatřím k lidem, kteří žánr fantasy pokládají nutně za brakovou literaturu. Vždyť díla J.R.R. Tolkiena, Andrzeje Sapkowského či Terryho Pracheta jsou dnes řazena do tzv. vysoké literatury. Rovněž chci zdůraznit, že tohle téma není mimo zaměření těchto webových stránek.

Mezi národně konzervativně smýšlejícími lidmi z různých (převážně evropských) zemí je tento žánr relativně oblíben. Hrdinská etika a hodnoty obsažené v mnoha fantasy příbězích, které navíc nezapřou inspiraci starými národními eposy, jsou mnoha nacionalistům blízké. Hodně zjednodušeně se dá říct, že kdo se nechce pročítat Písní Nibelungů, Prozaickou Eddou, finskou Kalavelou nebo Ruskými bylinami, tak sáhne aspoň po Barbaru Conanovi. Některé navíc může fantasy přivést k hlubšímu zájmu o tyto základní díla evropské duchovní kultury. Především je ceněny knihy anglického profesora Tolkiena. Mytickým světem Středozemě se inspiroval např. kontroverzní norský hudebník a nacionalista Varg Vikernes.

Přesto by nebylo dobré pro kouzlo Tolkienova prstenu moci přehlížet jiné kvalitní výtvory tohoto žánru. Mezi takové patří knihy o Ryhopském lese britského spisovatele Roberta Holdstocka (1948 – 2009). Holdstock toto téma poprvé zpracoval v roce 1981 v novele Les mytág, která vyšla rozšířena jako román o tři roky později. Na Les mytág volně navázal cyklem dalších knih: Lavondyss, Hloubení (The Hollowing), Brána ze slonoviny, Brána z rohu, Merlinův les a Avilion.

Ryhopský les popisovaný Holdstockem se nalézá v anglickém hrabství Hertfordshire. Aniž by okolní svět cokoliv tušil, les se hemží mytickými postavami ze starých bájí a lidových pověr. Tyto záhadné postavy jsou ve skutečnosti oživlé archetypy – relikty vzpomínek minulých generací, které oživuje tajemná síla lesa z mysli lidí žijících na jeho pokraji. Vědec Geor Huxley bydlící v první polovině 20. století s rodinou ve srubu na okraji lesa zasvětí svůj život zkoumání těchto mytág (mytágo – mýtické imágo). Po smrti manželky Georg Huxley ještě více zanedbává rodinu, nechá se zcela pohltit prací a umírá na pokraji šílenství. Huxleyho dospělí synové Steven a Christian se dostanou do konfliktu kvůli lásce k mythágu – půvabné keltské bojovnici Guiweneth. Christian mizí v lese a vrací se v čele družiny ozbrojených mytág, aby Guiweneth, která miluje Stevena, unesl. Tolik stručně k začátku knihy, kterou začíná cyklus o Ryhopském lese. Na závěr je snad jen nutné zmínit, že Holdstock se ve svých románech inspiroval teoriemi o společném psychickém dědictví předků (kolektivním nevědomí) velikého švýcarského psychologa C. G. Junga.

TOPlist