Allendeho sebevražda

Přidal: | publikováno: 21. 07. 2011

Série laboratorních testů provedených na exhumovaném těle chilského socialistického prezidenta Allendeho prokázaly, že prezident během pravicového vojenského převratu z 11. září 1973 spáchal sebevraždu. Tím byla vyvrácena obvinění levicové propagandy, která tvrdila, že Allende měl být po dobytí prezidentského paláce zavražděn vojáky generála a pozdějšího prezidenta Augusta Pinocheta.

Říká se, že Allende si měl vzít život samopalem, který dostal od Fidela Castra. Těsně před provedením převratu Allendeho socialistická strana zmařila lidový plebiscit, který měl rozhodnout o setrvání prezidenta v úřadu. Sám Pinochet prý dlouho odmítal myšlenku na násilné svržení prezidenta. Do čela převratu se postavil doslova na poslední chvíli. Svržení Allendeho vlády zamezilo nebezpečnému sbližování země s východním blokem. Pinochet se stal hlavou vojenské junty, která rozpustila parlament a pozastavila činnost politických stran. Junta se těšila určité podpoře USA, kterým marxista Allende pochopitelně ležel v žaludku.

Pinochetova vláda byla tvrdá ale velice efektivní. V roce 1978 se v referendu vyslovilo 75 % Chilanů pro její pokračování. Pinochet z čela země odstoupil sám po prohraných prezidentských volbách v roce 1989. V nově obnovené demokracii vedly pomstychtivé tendence levice nakonec k tomu, že na sklonku života byl starý voják uvržen do domácího vězení.

TOPlist