Kárpátia – velikáni maďarského národního rocku

Přidal: | publikováno: 19. 06. 2011

Rozhodl jsem se napsat pár řádků o jedné z mých nejoblíbenějších hudebních skupin – maďarské Kárpátii. Hned zprvu bych chtěl poznamenat, že je neuvěřitelná škoda, jak málo informací lze o této formaci na internetu najít. Budu si proto muset vystačit s tím málem, které je možné dohledat spolu s poselstvím, jež nám předává Kárpátia prostřednictvím svých písní.

Abychom správně pochopili význam Kárpátie pro maďarský národ a dokázali bez předsudků zhodnotit kvalitu jejich tvorby, musíme poznat a chápat tragédii, která udeřila na Maďarsko roku 1920 podpisem Trianonské smlouvy. Tehdejší Uhersko (nebo také Maďarské království, pro Maďary slovo Uhry neexistuje) ztratilo neuvěřitelných 71,5% svého území ve prospěch okolních států. Stalo se tak na konci první světové války, kdy Spojenci donutili Maďarsko, jakožto jeden z poražených států, zároveň zaplatit válečné reparace, omezit armádu a bylo jim zakázáno se kdykoliv v budoucnu opětovně spojit s Rakouskem. To vše by bylo v pořádku, ale nad územním roztrháním Maďarska mnoha Maďarům dodnes krvácí srdce, přičemž miliony Maďarů se rázem ocitly v cizím státě. Za Československo podepsal Trianonskou smlouvu Edvard Beneš.

Nechám na každém jednotlivci, ať si utvoří vlastní názor na daná fakta. Z mého pohledu je však naprosto pochopitelné, že Maďaři vnímají Trianon jako neodpustitelnou křivdu na jejich národu. Musím říct, že bych se cítil stejně, kdyby Anglie a Francie jednoho dne rozhodli, že Českou republiku si rozeberou okolní státy a zůstanou jen střední Čechy jakožto nová Česká republika.

Pokud chápeme maďarskou minulost, dokážeme se vcítit i do atmosféry současnosti a právě proto Kárpátia neustále zvyšuje svou popularitu mezi maďarským lidem, ať už v Maďarsku nebo v zahraničí. Dá se říct, že představuje jednu z nejoblíbenějších pronárodních kapel, neboť na tamější scéně je podobně zaměřených uskupení více. V čem tedy Kárpátia tolik vyniká? Hraje tzv. „národní rock“, přidává i prvky folku a vše umocňuje baladický nádech většiny skladeb. Texty písní jsou nejčastěji zaměřeny na maďarské dějiny, národní hrdost, kritiku Trianonu a oslavu tradičních hodnot a křesťanství. Kvalita hudby a hlas zpěváka si dokážou získat mnoho nových příznivců. Pro běžného Čecha je rozhodně velkým mínusem, že všechny písně jsou v maďarštině. Vzhledem k tomu, že většina z nás nerozumí maďarsky ani slovo, tak se požitek z Kárpátie omezuje pouze na poslech melodie. A to je strašná škoda! Proto bych rád upozornil, že již dlouhou dobu intenzivně pracuji na překladech písní v součinnosti s několika maďarskými kamarády, abychom tak prolomili tu silnou a mohutnou jazykovou hráz, která našim národům brání v poznání a přiblížení se navzájem. Všechna videa s překlady jsou umístěny na serveru YouTube na kanálech ZDE a ZDE a objevit by se měla i na stránkách Červenobílých.

Ještě bych pro úplnost dodal pár faktů. Skupina byla založena roku 2003 a tvoří ji 5 členů. Název kapely „Kárpátia“ nese odkaz na hory Karpaty, které obklopují maďarskou zemi a jsou považovány za symbol maďarského národního ducha.

Koncerty se pořádají prakticky neustále, tj. každý měsíc několik představení na různých místech Maďarska, ale také Transylvánie a jiných bývalých částí Uherska. Podrobnou mapu koncertů si můžete prohlédnout na jejich oficiálních stránkách ZDE, včetně vydaných alb, kterých je momentálně jedenáct a nejnovější album s názvem „Justice for Hungary“ máme očekávat 20. srpna tohoto roku. Zatím byly vypuštěny do světa tři ochutnávky z chystaného alba – všechny tři písně můžete najít na YouTube přeloženy do češtiny ZDE, ZDE a ZDE :-).

Přeji příjemný poslech!

Píseň Moje víra (Az én hitem)

TOPlist