Rozhovor se Sobiepanem ze ZU

Přidal: | publikováno: 18. 06. 2011

Přinášíme vám rozhovor se Sobiepanem z polské rapové skupiny Zjednoczony Ursynów.

Obywatel: Ahoj a ještě jednou díky za souhlas s uskutečněním tohoto interview. Jsi jedním z nejdůležitějších členů skupiny Zjednoczony Ursynów. Celkově v České republice nejsou polské skupiny moc známé. Mohl bys, prosím, krátce představit ZU?

Sobiepan: Ahoj a zdravím české přátele. Pokud jde o ZU, tak ve zkratce jsme hudební skupinou a zároveň legálním sdružením nebo taky spolkem. Je těžké určit přesné číslo, ale momentálně nás je okolo 40 až 50 osob, které se buď přímo podílí na naší činnosti, nebo nás podporují.

Obywatel: V Polsku jste známí jako patrioti. Proč jste si zvolili k vyjádření svých názorů právě rap? Jak určitě víš, původní afro-americký rap je zaměřený hlavně proti bílým lidem. Myslíš si, že právě bílý nacionalistický rap by mohl být tou správnou zbraní, jak porazit protinárodní síly?

Sobiepan: V Polsku máme takové přísloví, že „každý kyj má dva konce.“ Rap je momentálně na vrcholu a právě z toho důvodu můžeme předat naše poselství opravdu širokému publiku. Víc, než například představitelé typicky národního stylu RAC nebo i jiných stylů.

Osobně dělám rap už nějakých 10 let, a tak můžu směle prohlásit, že nejsem žádným nováčkem na scéně, a pokud se jedná o moje poselství, tak ani jiné být nemohlo. Pocházím z rodiny se šlechtickými kořeny, ctím rodový erb a byl jsem vychovaný v duchu patriotismu.

Obywatel: V České republice bohužel žádné vlastenecké rapové skupiny nemáme, snad jen Fuerza Arma vytvořila docela nový styl na naší scéně. Naproti tomu v Polsku takové skupiny nejsou žádnou vzácností. Máte nějaké dobré vazby na jiné rappery nebo s některými celky spolupracujete?

Sobiepan: Není to tak, že by pronárodních skupin bylo nějak super moc. V podstatě jsme byli první na naší scéně a momentálně je naším cílem sjednotit všechny pronárodní rappery pod jeden prapor, bílo-červený, samozřejmě. Skupině Fuerza Arma přejeme dominantní postavení na české scéně, minimálně v takovém rozsahu jako je náš.

Obywatel: Vaše poslední album, pojmenované „Królewstwo Polskie“ (Království polské), vyšlo celkem nedávno a musím dodat, že je velice povedené. Kdy přibližně můžeme očekávat vydání druhého dílu „Království polského“?

Sobiepan: Díky, to je skvělé slyšet, o to víc, že jsi Čech a polský jazyk není tvým mateřským jazykem. „Królewstwo Polskie epizod 2“ je ve fázi nahrávání a vše jde velice dobře. Vypustit to do světa bychom chtěli začátkem podzimu.

Obywatel: Váš zatím poslední koncert se uskutečnil 18. 3. 2011 ve městě Rzeszow v duchu polského rapu. Jaký je váš dojem z této akce a plánujete už případně nějaké další koncerty?

Sobiepan: Koncert se podařil naprosto suprově. Organizátorem byl náš kamarád Darek, který je také nacionalistou, celkově skvělá akce. Nahrávky z koncertu máme umístěné na našem kanále na YouTube. Pokud je řeč o dalších koncertech, tak toho bude spousta. Stoprocentně zahrajeme v blízké budoucnosti v Katowicích a Elblagu, později Bělehrad, Lwów, Pulawy, Londýn a stále se nachází někdo nový, kdo nás zve na další akce. Velice rádi bychom zahráli i v České republice, pokud nás někdo pozve :-).

Obywatel: Jeden z vašich songů se jmenuje „Czarna Elka“, co si osobně myslíš o výkonech Legie Warszawa v tomto roce? Také jsem zaslechl, že jste měli problémy s vlastníky klubu a proběhla spousta fanouškovských protestů. Jaká je situace nyní?

Sobiepan: Na Legii momentálně nechodím, hlavně z důvodu –karty fanouška-, což je hnus a nemám sebemenší zájem cpát peníze do kasy za lístky majiteli klubu, kterým je mediální koncern ITI a jeho komunistický šéf Walter. Ale řeknu ti jedno, můj český příteli, není důležité, jestli je majitelem Legie komunista, nebo jestli Legie nevyhraje ligu, a nebo jestli fotbalisté jsou primadony a kopyta. Legionistou zůstanu do konce života, tak jako (L) navždy zůstane v mém srdci.

Obywatel: Jaká očekávání máš ohledně EURO 2012, které se má konat v Polsku a na Ukrajině? Osobně si myslím, že polská Ekstraklasa (nejvyšší polská fotbalová liga, pozn. překl.) je na dost vysoké úrovni. Hraje se krásný útočný fotbal, počet fanoušků je obrovský, ale proč polský národní tým není úspěšný i na mezinárodním poli?

Sobiepan: S tím EURO to může být různě. PZPN (Polský fotbalový svaz, pozn. překl.) je banda zkorumpovaných dědků, trenér reprezentace je totální k***t a fotbalisté mají syndrom hvězdy (myslí si o sobě, že jsou hvězdy, pozn. překl.), ale osobně si myslím, že blíž mají do hvězdice (mořský organismus). Stoprocentně můžeme počítat s tím, že naši fotbalisté nikdy nezklamou. Pravda je ale taková, že s ohledem na početnost na výjezdech, osazení na stadionech a úrovni fandění neskromně povím, že jsme číslem 1 na světě 🙂 bez ohledu na to, že v hodnocení FIFA je Polsko někde mezi 70. a 80. místem, však nakonec si můžu vždycky zazpívat – „PZPN PZPN JEBAĆ JEBAĆ PZPN“

Obywatel: Děkuji mnohokrát za rozhovor a přeji mnoho úspěchů vaší skupině do budoucna, co nejvíc koncertů a spoustu vydaných alb. Slawa! Niech zyje Polska!

Sobiepan: Také děkuji a zdravím všechny dobré Čechy! Ahoj! SLAVIC POWER!

YouTube kanál skupiny Zjednoczony Ursynów: ZDE.

TOPlist