World of Tanks – Svět tanků

Přidal: | publikováno: 25. 05. 2011

Nazdar pařani! Následující článek je především pro příznivce akčních počítačových her. Kolik zábavy jsme si užili u multiplayerových stříleček jako Counter-Strike nebo Call of Duty… Možná se někomu z Vás už stále stejné mapy okoukaly, byli jste věčně první v žebříčku a neměli konkurenci nebo byste si prostě raději zahráli něco nového. Pak je tady právě pro Vás rozmanitý Svět tanků!

Ve World of Tanks na Vás čeká propracovaný systém výzkumu a vylepšování tanků několika armád druhé světové války (americké, německé a sovětské; pracuje se na vytvoření tanků britských, francouzských a japonských). Všechny tanky jsou velmi realisticky provedeny. V bitvách vyděláváte peníze a získáváte zkušenosti. Těmi si vylepšujete tankovou osádku a provádíte výzkum, za peníze si kupujete vyzkoumané tanky a součástky, náboje a opravy. V samotném boji vidíte svůj tank ze třetí osoby a při zaměřování přímo z místa střelce. Přestože je hra zcela zdarma, proháníte se ve svém tanku velmi pěknou a propracovanou krajinou.

Obrněné kolosy se ve hře dělí na lehké, střední a těžké tanky, stíhače tanků a samohybná děla. Úkolem lehkých tanků je tzv. scoutování (průzkum). Musíte využít své rychlosti a lokalizovat nejvíce nepřátelských tanků. Navíc se svou palebnou silou dokážete lehce zničit samohybná děla a stíhače tanků, na paměti však mějte, že stíhače tanků jsou zepředu silně obrněny a musíte je tedy zasáhnout zboku či zezadu. Těžké tanky využívají svého silného opancéřování a účinného děla, táhnou se sice pomalu, ale v přímé konfrontaci proti nim jiné tanky neuspějí. Také mohou posloužit jako návnada, nepřítel se snaží zlikvidovat těžký tank a nevšímá si armády útočících lehkých tanků. Střední tanky, jak z názvu vyplývá, kombinují oba již zmíněné styly hraní. Se samohybným dělem vyčkáváte v zákrytu, až se na radaru objeví lehkými tanky vypátraný nepřítel, poté se přepnete do speciálního módu, ve kterém vidíte tanky shora, zaměříte nepřítele a nejlépe jednou ranou ho vymažete z povrchu zemského. V křoví podobně vyčkává stíhač tanků. Má nejsilnější dělo a lehké a střední tanky pro něj nejsou konkurencí. Nevýhodou je, že míří neustále před sebe, nemá na rozdíl od tanků o 360° se otáčející hlaveň. Pokud jej třeba lehký tank překvapí zboku či zezadu, narazí do něj a zablokuje, může si hráč stíhače klidně odskočit od počítače na WC. Naštěstí se nemusíte omezovat hraním za jediný typ obrněnců – ve Vaší garáži může najednou parkovat mnoho tanků, stíhačů a děl všech armád.

Další výhodou je, že každá hra je jiná. Počet map je sice omezen, ale pokaždé je postup v režii Vás a Vašich spoluhráčů. Bojují proti sobě vždy dva týmy o 15 tancích. Někdy se spontánně vrhne celý tým do útoku, jindy se rozdělí do více směrů, a když natrefíte na špatné spoluhráče, bude si každý „kempit“ ve svém křovisku a tým dostane od nepřítele „výklep“.

Hra probíhá na třech serverech: americkém, evropském a ruském. World of Tanks už je také držitelem prvního ocenění – dosáhla největšího počtu hráčů hrajících online ve stejný okamžik na jednom jediném serveru. Přesto Vás nečekají žádné „lagy“ a záseky, vše jde hezky plynule.

Tak tedy nasedat a nabrat směr Kursk!

P. S. V plné verzi hry, která byla spuštěna 12. dubna, si můžete zajezdit i za české tanky Škoda T 15 a T 25!

Stránka hry: http://www.worldoftanks.com/

TOPlist