Hlava – Ruce – Srdce

Přidal: | publikováno: 13. 05. 2011

Film režiséra Davida Jařaba se odehrává během první světové války na sklonku existence Rakousko-uherské monarchie. Sleduje osudy snoubenky plukovníka von Haukwitze, herečky Kláry Knabelové. Von Haukwitz umírá během záhadné okultní seance pořádané rakouskými a německými důstojníky. Následně jsou jeho mrtvole ve vojenské márnici odcizeny hlava, ruce a srdce.  Do života opuštěné a truchlící Kláry vstupují dva noví muži. Stává se milenkou Haukwitzova pobočníka poručíka Heinricha Rotha, který tíhne k okultismu a touží být prvkem, který přispěje k nastolení zcela nového řádu a zcela nové hierarchie. Armádní vyšetřovatel Karel Vrana v sobě vidí ochránce tradic staré monarchie. Pokouší se překazit plány okultních kruhů orientovaných na Německo. Okultisté využívají pomoci částí plukovníkova těla žijících i po smrti.

Knabelová odjíždí na moravský venkov, aby se mohla starat o osiřelou neteř. Přidává se k ní válkou zklamaný Roth, který přišel na srbské frontě o ruku i iluze. Roth zakládá bizarní kohoutí farmu. Brzy se k této dvojici přidává zklamaný vyšetřovatel Vrana, který po smrti Františka Josefa dezertoval z armády. Vranovi se podařilo získat zpět Haukwitzovi ostatky. Přiveze je Kláře, aby je mohla pochovat. Oba muži jsou ke Kláře silně přitahováni, ale ani jeden nedokáže trpící ženu uspokojit.

K vrcholům filmu patří jistě Rothovy snové diskuse se zvířaty. Film je plný surrealistických vizí a symboliky. Základní prvky – hlava, srdce a ruce – mají představovat rozum, cit a hmat či pohyb. Nakonec dojde i na jakési neposkvrněné početí. Ve filmu se prolínají tragické a komické prvky, celkově je dost složitý na pochopení. Přesto, že ho snad logikou ani pochopit nelze (nebo právě proto) mi přišel velice zábavný. Tento český film byl do kin uveden v roce 2010.

Obsazení

Klára Knabelová – Viktorie Čermáková

von Haukwitz – Jiří Schmitzer

Heinrich Roth – Roman Zach

Karel Vrana – Martin Finger

Filmový trailer:

TOPlist