Reportáž: Vzpomínka na gen. Gajdu

Přidal: | publikováno: 1. 05. 2011

Včera se trochu opožděně konalo vzpomínkové shromáždění u hrobu našeho generála Radoly Gajdy na Olšanských hřbitovech v Praze. Následně se také uskutečnila přednáška o životě tohoto vlastence. Zástupci Červenobílých zde nemohli chybět, a tak vám přináším krátkou reportáž.

Samotné pietě u hrobu gen. Gajdy předcházela krátká prohlídka Olšanských hřbitovů. Společně s kamarády jsme se pozastavili u několika významných míst. Nezapomněli jsme na pomník obětem světových válek, pohřebiště vojáků Ruské osvobozenecké armády, hrob gen. Jaroslava Červinky nebo Vladislava Gajdy, syna generála. U Gajdova hrobu jsme pak uctili památku velkého bojovníka, zapálili svíčky a položili květiny.

Po vzpomínce jsme navštívili přednášku zaměřenou právě na život gen Gajdy. Původní název přednášky, konané v rámci Zimní university VF, zněl Vzestupy a pády hrdiny od Zborova. Přednášející, pan prof. Milan Nakonečný, se však v rámci výkladu zaměřil především na tzv. Gajdovu aféru, lépe však spiknutí proti Gajdovi, která znamenala konec kariéry nejschopnějšího československého generála. Nezapomněl však ani nastínit události, které ji předcházely. Posluchačům připomněl Gajdovy heroické činy ve službách československých legií i Bílé armády na Rusi, jeho návrat do vlasti a působení v čs. armádě, ale i události z let třicátých, tedy z doby, kdy již byl generálské hodnosti zbaven. Rozebírá Gajdovu politickou činnost, podporu odboje v době války a poválečný politický proces a následné odsouzení. Závěrem pak doporučil literaturu o životě gen. Gajdy a dal prostor k dotazům posluchačů.

Rádi bychom touto cestou poděkovali organizátorům akce za pozvání a panu přednášejícímu za vynikající výklad.

Zájemcům o život gen. Gajdy doporučuji navštívit stránky Klubu přátel gen. Gajdy: ZDE.

Dále pak publikace přednášejícího k tomuto tématu – Český fašismus a Vlajka.

TOPlist