Alternatviní OS – Ubuntu

Přidal: | publikováno: 15. 04. 2011

Zdravím! V naší zemi je nejrozšířenějším operačním systémem Windows. Předpokládám však, že už každý slyšel o alternativních operačních systémech. Systémy pracující na unixovém jádru jako Mac OS X, nebo Linux. Tyto systémy byly vyvíjeny např. pro servery nebo pracovní stanice, ale v dnešní době se stále více používají i v osobních počítačích. V tomto příspěvku bych se rád zaměřil na Linux, což je volně šiřitelný operační systém.

Linux má nepřeberné množství různých distribucí. Například: Debian, Fedora, Slackware, Mandriva, Gentoo, SUSE, Ubuntu (Seznam nejpoužívanějších distribucí Linuxu je ZDE). Pro začátečníky je zřejmě nejpřijatelnější distribucí Ubuntu. Tento systém je možné si zdarma stáhnout nebo nechat zaslat na CD poštou. Po nainstalování nemusíte shánět většinu základních aplikací, ty se instalují automaticky se systémem. Ubuntu obsahuje spousty programů, od textových procesorů, přes audiovizuální přehrávače, komunikační klienty (ICQ, Skype, MSN,…), počítačové hry, až po různé programátorské nástroje. Ubuntu má navíc širokou komunitní i profesionální podporu. Pokud nenajdete požadovaný program, v hlavní nabídce je centrum softwaru, kde se nachází seznam všech dostupných aplikací.

Sem tam se může objevit problém při instalaci ovladačů. Pokud se nenainstalují automaticky, můžete se je pokusit najít v Synapticu, což je správce všech instalačních komponent. Jestli jste nenalezli ovladače ani tam, nezbývá než je nainstalovat pomocí příkazového řádku. Z tohoto důvodu bych nedoporučoval grafické karty ATI a multifunkční zařízení. Příkazový řádek je kupodivu celkem intuitivní a u každého programu či ovladače je přesně napsané, jak jej nainstalovat, takže tento proces není až tak obtížný. Z velké části je všechno automatizované, většinou budete jen potvrzovat výzvy. Pokud například spustíte film ve formátu, který není podporován, tak se vás přehrávač zeptá, zdali má stáhnout kodeky a následně si je sám najde a nainstaluje. Základní programy spustí veškeré možné i nemožné druhy souborů. Například textový procesor dokáže přečíst formát .docx, což je přípona Wordu 7, kterou ve starší verzi Wordu neotevřete (bez stažitelných doplňků).

Nespornou výhodou je i vysoká úroveň zabezpečení, plynoucí z bezpečného zdrojového kódu. Přestože nepoužíváte žádné antiviry a firewally, nemusíte se bát virů či jiného napadení vašeho počítače. Pravidelně vycházejí aktualizace a dvakrát do roka vychází nová verze Ubuntu, kterou stačí jednoduše stáhnout a nainstalovat jako aktualizaci. Pro konspirační jedince je samozřejmě k dispozici spousta softwaru, který bezpečnost vašeho počítače ještě znásobí.

Ubuntovou distribuci Linuxu není ani nutné instalovat. Pokud chcete mít OS stále u sebe, můžete ho načítat z CD nebo FLASH disku. Této vymoženosti se říká LIVE verze. Je velice vhodná tehdy, pokud máte zavirovaný počítač nebo poškozený systém a nechce/nemůžete načíst z HDD. Přes LIVE Linux můžete viry smazat (pokud víte, kde se nacházejí) nebo jednoduše data přetáhnout (zálohovat) a harddisk následně naformátovat.

Pokud jste se někdy snažili vytvořit bootovací flash disk na Windows, určitě oceníte USB Creator, který z ISO souboru vytvoří bootovací flashku. Pokud se neobejdete bez nějakého programu z Windowsu a ani alternativní aplikace pro vás nejsou dostatečným řešením, existuje celá řada tzv. emulátorů, přes které můžete tyto nenahraditelné programy nainstalovat a spustit i pod Linuxem. Zde nastává asi největší nevýhoda, která se dotkne notorických hráčů počítačových her. Přes emulátory je hraní her určených pro Windows sice možné a ty starší rozjedete většinou bez problému, u novějších her však vznikají obtíže a nejnovější pecky rozjedete jen stěží. Na druhou stranu už začínají být úspěšně vyvíjeny i počítačové hry přímo pro Linux a některé hry z Windows dokonce autoři pro chod v Linuxu upravují a poskytují zdarma ke stažení.

Pokud se přece jen bez her z Windows neobejdete, instalace dvou operačních systémů není problém. Jen si dejte pozor, aby byl Windows nainstalován dříve než Linux (mohly by nastat problémy při následném zavádění OS).

Zvykání si na nový systém není zas až tak velký problém, protože Microsoft se při vývoji nejnovější verze Windows nechal nezakrytě „inspirovat“ Linuxem. Za chvíli si zvykne každý, kdo dá tomuto OS šanci. Pro začátek je nejtěžší vybrat správnou distribuci. Já doporučuji právě Ubuntu, který je jako většina distribucí bezpečný, s velkou komunitní podporou a samozřejmě zcela zdarma.

Více informací o Ubuntu ZDE.

Ubuntu ke stažení ZDE.

Česká komunitní podpora Ubuntu ZDE

TOPlist