Velikonoce ve Strážnickém skanzenu

Přidal: | publikováno: 12. 04. 2011

Uděláme si jeden taký malý jarní výlet až na Slovácko, k povodí řeky Moravy. Tak sa mnů nechte hezky vést. Nejdřív sa jen tak pomalučky projdeme polama, lůčkama, sluníčko nám při tem svítí nad hlavů. Když sa rozhlížáme, uvědomujem si, jak je ta naša zem pořát krásná.

Sluníčko ale pálí čím dál víc, až teho tepla začíná byt trošinku moc. Uplně nejlepší je si za dědinů vyhlédnůt nejaký  ten košatý strom, kolem kterého roste vysoká tráva. Ani nemosíte kontrolovat, esi tam někdo chodí, protože stejně sa v té travičce hezky schováte a navíc dědečkovi, co ide pokosit trochu trávy slépkám, je stejně jedno kdo tam je nebo néni. Hlavně že je doma eště z minulého roka víno a nejaká ta štamprla slibovičky. Jak dojdeme ke stromu, nejdřív sa enom tak opřeme o kmen a rozhlížáme sa, jak ten rok zasej krásně začíná. Všechno to tu bzučí a cvrliká, jak na nejaké veselici. Z teho rozhlížání na nás začíná jít taková menší příjemná únava. Tož co by sme sa trošku nepoložili, že. Když přivíráme oči, začínáme vnímat aj jinší věci. Šecko tu tak krásně voní. Kytičky, které sů obletované čmelákama, aj ta tráva jako by zesládla. Skoro to připomíná vůni, když babička peče vanilkové rohlíčky.

Aby sme ale celý den enom tak nelenošili a nenechávali po sobě lozit brůčky, teda ne že by nás to nebavilo… ale když už sme došli až sem, tož aby sme sa take podívali na nejaků tu kulturu. Stačí sa vrátit zasej kůsíček zpátky a hned sa nám začne otvírat před očima svět našich stařenek a stařečků. Takých chalůpek doškových co tu je, dokonce aj kozénka kolem nich pobíhá, koťata sa tu hrajů a vyskakujů z průtěného košíka. A tych děcek v kroju všude. Malí kluci držijů v ruce šlahačku a chodijá po babičkách, aby jim aspoň nejakého teho vajíčka darovaly. Starší šohajé už majů ale inačí zálibu. V jedné ruce děvčicu, která sa snaží utéct, ale enom tak naoko. Žádná přeca nechce uschnut. To by ju všecí šohajé přestali chtět. No, a aby sem nezapomněla, nejaká ta flaška trnkové take žádnému nechybí.

No, a pro takovů malů představu pár obrázků…


A kdo by sa rád dojel podívat, tak:

14. – 16. 4. 2011

Fašanky, fašanky, Velká noc ide

TOPlist