Mensura

Přidal: | publikováno: 3. 04. 2011

Mensura je zvláštním druhem souboje s dlouhými šavlemi, který byl svého času zvláště oblíben mezi německými studenty, kteří se organizovali v buršáckých spolcích (Burschenschaft – studentský spolek). Buršáky šlo poznat podle typických barevných čepic. Tyto studentské spolky, které existovaly v Německu a Rakousku od roku 1815, byly roku 1935 zakázány nacisty, protože v nich Baldur von Schirach spatřoval nežádoucí konkurenci Hitlerjugend.

Jizvy po buršáckém souboji měl i osvoboditel Mussoliniho SS-Obersturmbannführer Otto Skorzeny, který byl podle generála Dwighta D. Eisenhowera „nejnebezpečnějším mužem Evropy“ 2. světové války. Díky jizvám, které Skorzeny v mládí utrpěl ve 14 soubojích v rámci studentského sdružení Markomannie ve Vídni, byl znám jako „zjizvená tvář“. Roku 1943 se Skorzeny neúspěšně pokoušel přesvědčit Hitlera, aby v Říši buršácké spolky obnovil.

V mensuře jedni spatřují nesmyslnou surovost a sebemrzačení, druzí zase zkoušku stoického snášení bolesti. V podstatě v ní šlo o utržení co nejvíce sečných ran. Pro členy buršáckých spolků byla celoživotně zjizvená tvář znamením cti. Anglický humoristický spisovatel J. K. Jerome, který nepatřil k jejím příznivcům, popisuje výjev mensury následovně:

„Uprostřed stojí čelem k sobě duelanti, podobní japonským válečníkům, jak je známe z japonských čajových podnosů. V té podivné ztuhlosti, s těmi okuláry na očích, s těmi vlněnými šály omotanými kolem krku, s tím zábalem kolem těla, který vypadá jako ze špinavých prošívaných dek, s těmi pravicemi, chráněnými vycpávkami a napřaženými šikmo do výše, by mohli představovat pár neohrabaně vyřezaných figur z nějakého orloje. Sekundanti, také více nebo méně obalení tlustými vycpávkami a s obličeji chráněnými ohromnými koženými štítky na čapkách, je narafičí do patřičných postojů. Člověk má skoro dojem, že slyší cvakat natahovací pérka. Pak zaujme své místo rozhodčí, zazní povel a vzápětí se ozve pět krátce po sobě jdoucích třesknutí dlouhých rovných šavlí. Dívat se na ten souboj, to vás nemůže bavit: není v něm žádný pohyb, žádná obratnost, žádná ladnost (mluvím o svých vlastních dojmech). Zvítězí ten nejsilnější, ten, který v tlustě omotané paži, pořád tak nepřirozeně natažené, udrží tu velikánskou nemotornou šavli nejdéle a nezeslábne natolik, aby nebyl schopen se krýt nebo sekat. Všechen zájem je soustředěn na zranění. K těm dochází na dvou místech – nahoře na hlavě nebo na levé straně obličeje“

Dnes je tradice studentských konzervativně – nacionalistických spolků s jejich iniciačními a šermířskými zvyklostmi v Německu a Rakousku opět živá.

Zde můžete vidět scénu mensury z kriminálního seriálu podle Agathy Christie Hercule Poirot.

Mensura z nacistického propagandistického filmu Hans Westmar (vlastně Horst Wessel)

Mensura znamená též obecně vzdálenost soupeřů v šermu.

TOPlist