Arsenal of Democracy

Přidal: | publikováno: 12. 03. 2011

Kdo z nás nikdy nezatoužil stát se prezidentem? Pro někoho to bylo pouze dětské přání, ale třeba politikům zůstalo dodnes. Díky počítačové hře Arsenal of Democracy nemusíte projít nákladnou kampaní, volbami a korupčními kauzami, stačí si sednout před obrazovku a hned se stanete vůdcem jakékoliv země na světě. Politici vám budou závidět.

Sice si neužijete všedních radovánek politiků – kokainových večírků s nezletilými prostitutkami, dovolených v nejluxusnějších hotelích světa či jízd se zapnutým majáčkem po D1; zato pořádně uchopíte moc ve svých rukou a svůj národ vyvedete na výsluní.

Arsenal of Democracy je realtimová strategie od společnosti Paradox, která již stvořila dlouhou řadu strategií, v nichž se hráč stává neomezenou hlavou státu a dobývá svět. V předcházejících hrách jste se mohli stát například anglickým králem Richardem a rozprášit vojska Turků plenících Svatou Zemi (Crusader Kings zahrnující období mezi lety 1060 a 1453), českým králem vítězícím na Bílé Hoře (Europa Universalis I-III odehrávající se v letech 1419-1819), c. a k. generálem bojujícím na bitevních polích první světové války (Victoria 1836-1935). V Arsenal of Democracy nastoupíte do úřadu nejdříve 1. ledna 1936 (ale můžete začít i od pozdějšího data) a pokud si neseženete unlimited patch, 31. prosince 1963 funkci složíte.

Nelíbila se vám politika prezidenta Beneše? Pak určitě vypláznete jazyk na Němce a jako první hru si vyzkoušíte řídit předválečné Československo. 1. leden 1936! Ještě jste se neohřáli v prezidentském křesle a Hitler se již prohání za hranicemi v panzerkampfwagenu, nadává na Čechy a drobky bavorských vdolků mu lítají z huby a zasypávají Šumavu. Za dva roky musíte modernizovat pěchotu i letectvo a dobudovat pohraniční bunkry, do toho byste neměli nechat hladovět civilní obyvatelstvo a nějaký peníz z rozpočtu mu taky nadělit. Že vám nic nezbylo pro Frantíky? Smůla, spojenectví si nekoupíte. Kouknete do kalendáře… a hele zítra je 29. září a zaznačen máte výlet do Mnichova. Na obrazovce vyskočí tři možnosti – můžete si to rozdat s Hitlerem v přímém vojenském konfliktu, Sudet se také můžete vzdát bez boje, a dokonce, pokud jste na to ovšem dost velké svině, se můžete Hitlerovi poklonit, na čelo si nechat vytetovat hákenkrojcík a bojovat po jeho boku.

Hra není nikterak složitá. Před sebou vidíte mapu světa rozdělenou na celky o velikosti zhruba krajů ČR. Po mapě přesouváte armády různého počtu divizí, přiřazujete jim velitele a doplňujete je o tankové, protiletadlové a jiné brigády. Ve stavu války nepřátelskou zemi obsazujete kraj po kraji a až padnou všechny důležité kraje, můžete nenáviděného souseda připojit ke své říši. Světová moře brázdíte obrovskými plovoucími pevnostmi typu KMS Bismarck, nepřátelské konvoje potápíte se svou smečkou ponorek. Než odpálíte svou první atomovku, můžete Berlín alespoň zasypat nadílkou ze svých bombardérů.

Ale samozřejmě jenom nevraždíte. Řídíte výzkum průmyslových technologií, zemědělství, vojenské techniky i válečné doktríny a také oblíbených tajných zbraní. Spravedlivě rozdělujete peníze z rozpočtu mezi veřejný sektor, výzkum, produkci, špionáž a armádu. Uzavíráte obchody se svými sousedy, nakupujete od Saudů ropu a podepisujete spojenecké smlouvy.

Tak přestaňte číst, zapněte hru a tutoriál už vám vše vysvětlí. Hodně štěstí vladaři!

P. S. Po hraní této hry, všech těch válkách a dobývání, jsem vděčný za naše politiky, kteří nevládnou tak barbarsky jako já v Arsenal of Democracy.

TOPlist