Faunův labyrint

Přidal: | publikováno: 10. 03. 2011

Zdravím! Tento film bych doporučil každému, kdo by si chtěl oddychnout od velkých trháků, které jeden za druhým chrlí Hollywood. Spousta výbuchů, odvážný hrdina, který postřílí celou armádu a nakonec zachrání sličnou děvu i celý svět k tomu. Sice pro mnohé mají něco do sebe, ale zde se ničeho takového nedočkáte. Spíše čekejte tvrdou realitu války prolnutou pohádkovým až snovým světem a příběh, který vás chytne a až do konce nepustí.

Příběh Faunova labyrintu se odehrává roku 1944 ve Španělsku, kde ačkoli válka již dávno skončila, se stále bojuje. Hlavní postavou je dívenka Ofélie, která se svou těhotnou matkou stěhuje k otčímovi Vidalovi, frankistickému kapitánovi. Ten se svou posádkou se na severu španělských hor snaží potlačit zbytky partyzánského odporu a nutno říct, že bezcitný Vidal se přímo vyžívá v brutalitě. Svou ženu, ač ji těhotenství velice zmáhá, k sobě povolal, neboť jeho syn se musí narodit tam, kde je jeho otec. Ofélie se již cestou do hor seznamuje s hmyzí vílou, kterou později následuje do tajemného labyrintu, kde potkává Fauna (mytologická postava podobná řeckému Satyrovi). Ten jí prozradí, že je ztělesněním princezny podsvětí (mocné pohádkové říše), která kdysi utekla z podzemí za sluncem. Aby se mohla do své říše vrátit, musí dokázat, že se její duše ještě nestala smrtelnou a do úplňku splnit tři úkoly. Jak se boje mezi partyzány a posádkou vyhrocují, Ofélie stále častěji utíká do pohádkového světa.

Možná by se mohlo, zdát že je tento film pohádka, ale určitě jej nedoporučuji pouštět dětem, přece jen je ve filmu pár brutálnějších scének.

Faunův labyrint sbírá po světě různá ocenění a nutno dodat, že zcela oprávněně. Příběh, v němž se v postavě Ofélie prolíná náš svět s paralelním snovým, dokáže rozjitřit pocity a zůstává ve Vás ještě dlouho po jeho zhlédnutí. Krásně je zde nastíněna (ne)smrtelnost lidské duše a možná nečekaná podoba skutečné zla. Režisérovi se povedlo zcela samozřejmě přecházet z jednoho světa do druhého, aniž by sklouznul k tolik zprofanovanému prolnutí obou říší, každá (říše lidí i říše fantazie) si žije vlastním životem. Autoři filmu si skutečně vyhráli s detaily, každá věc, místnost je opravdu do detailu propracovaná, snímek vyniká taktéž skvělým hereckým obsazením a úchvatnými maskami, na které jen tak nezapomenete (obzvláště na postavu Mrtvolníka, který by Vaše děti ve snech strašil ještě dlouhou dobu).

Ještě bych rád dodal, že režisér měl požadavek, aby film nebyl předabován ze španělštiny, k čemuž se přikláním, originální jazyk dodá dílu tu pravou atmosféru.

 

,,Nevinnost má sílu, kterou si zlo nedokáže ani představit.“

 

Režie:   Guillermo del Toro

Hrají:

Ofélie      Ivana Baquero

Faun        Doug Jones

Vidal        Sergi López

Carmen    Ariadna Gil

Mercedes Maribel Verdú

Doktor     Álex Angulo

 

http://www.filmopolis.cz/cover/front/1238145612217128215.jpg

 

Zařazeno v Články, Film/Divadlo
Štítky:
TOPlist