Szombathely – svatyně bohyně Isis

Přidal: | publikováno: 5. 03. 2011

Tento článek může být brán jako takový tip pro ty naše čtenáře, kteří by se někdy v budoucnu rozhodovali navštívit jednu krásnou, i když dnes bohužel ekonomicky zruinovanou zemi – Maďarsko.

Za zhlédnutí jistě stojí nejstarší město Maďarska Szombathely. Dnešní město Szombathely se nalézá na místě římské Savarie, založené roku 43 n. l., která byla centrem provincie Pannonie. Z římských dob se v Szombately dochovaly ruiny, mezi nimiž stojí za zmínku především svatyně bohyně Isis (Iseum) z 2. století n. l. Návštěva tohoto místa jistě stojí za to, i když dojem z Isea dlouho poněkud kazila rekonstrukce ze soudružských dob v podobě několika betonových sloupů. Panelové budovy obklopující Iseum také mohou působit jako pěst na oči. Naštěstí dnes místo chrámu prochází rozsáhlou rekonstrukcí, která mu snad navrátí jeho krásu a důstojnost.

Trosky Isea jsou dnes určeny pro pořádání přírodních letních her. K dalším významným římským památkám města patří zbytky cesty, která byla v římských dobách součástí jantarové stezky, zbytky Mercurova chrámu, veřejné lázně a mozaiky z místodržitelského paláce. Roku 2008 byly v Szombathely při stavbě obchodního centra objeveny zbytky Mithraea – chrámu boha Mithry.

Z pozdějších dob stojí za povšimnutí například barokní Biskupský palác, třetí největší katedrála Maďarska (Templom tér) nebo cihlová synagoga v maurském slohu, která stojí naproti Iseu. Szombathely se nalézá na západě země. Návštěvu města lze spojit s pobytem v jedněch z mnoha okolních léčebných lázní. Z vlastní zkušenosti mohu doporučit Bükfürdő.

Isis (Eset) byla egyptská bohyně života a světla, sestra a manželka Osirise (Usire), matka Hora. Její jméno znamená trůn. Podle mytologie byla bohyně Isis oddanou a pečující manželkou a matkou, ale také mocnou kouzelnicí. Její láska dokázala oživit manžela rozsekaného zákeřným Sutechem, bohem chaosu (a také jejich sourozencem). Se vzkříšeným Osirisem počala mstitele Hora.

S rostoucím rozsahem říše se součástí římského pantheonu stávala různá orientální božstva jako egyptská Isis či perský Mithra, jejichž nové kulty, založené na iniciačních mysteriích, se u obyvatel říše těšily veliké oblibě. Zvláště Mithrův kult představoval zpočátku největšího konkurenta jinému východnímu náboženství – křesťanství.

TOPlist