Umělá ledvina nebo Peritoneální dialýza

Přidal: | publikováno: 4. 03. 2011

Zdravím! V dnešní době trpí dost lidí chronickým selháním ledvin, kterým nezbývá nic jiného než použít jednu ze tří náhrad. Transplantaci ledvin, umělou ledvinu nebo peritoneální dialýzu. Nejlepší a nejjednodušší možností pro pacienta je transplantace, ale pokud nepřichází alespoň v nejbližší době v úvahu, musí si pacient vybrat mezi umělou ledvinou, nebo peritoneální dialýzou.

Umělá ledvina neboli hemodialýza využívá přístroj, jenž čistí krev v soustavě trubiček, které jsou vně omývány dialyzačním roztokem, do něhož škodlivé látky, nadbytek minerálů i vody přecházejí. Celý proces trvá 4 až 5 hodin a provádí se 3krát týdně. Pacient musí mít 6 týdnů dopředu udělán tzv. shunt, což je rozšířená céva s velkým průtokem vzniklá spojením dvou sousedních cév, tepny a žíly. Pacientovi je též předepsaná dieta s vysokým obsahem bílkovin a polysacharidů.

Peritoneální dialýza je čištění krve napouštěním dialyzačního roztoku do břišní dutiny. Pobřišnice (polopropustná membrána pokrývající stěnu břišní) se postará o filtraci. Tekutinu do břicha dostaneme katetrem (tenkou hadičkou) nastálo zavedeným do dutiny břišní. Používají se dva základní typy, a to CAPD a APD. U CAPD si pacient výměny dialyzačního roztoku provádí ručně pomocí hadiček a vaků s roztokem. Mění se maximálně 4krát denně, potřeba je nějaké klidné čisté místo, aby se do břicha nezanesla infekce. APD probíhá v noci za pomoci přístroje cycler, který dávkuje výměnu roztoku.

Jedna z podmínek je tedy našití již výše zmíněného katetru (minimálně 2-3 týdny dopředu) a osvojení si postupu výměny vaků s roztokem (většinou se učí během hospitalizace). Doma je pak dobré si vyhradit čisté klidné místo, kde bude probíhat výměna. Tato metoda je výhodná pro pacienty s obtížným zavedením cévního přístupu, kvůli slabému srdci (pro hemodialýzu je potřeba dostatečný průtok krve, aby bylo tělo dostatečně pročištěno, což vyžaduje relativně zdravé srdce). Ani peritoneální dialýza se neobejde bez dodržování diety s vysokým obsahem bílkovin a polysacharidů. Doporučuje se každému, kdo nechce být závislý na nemocnici, lékařích, sestrách a je ochotný řídit si svou vlastní léčbu. Vzít věci do svých vlastních rukou.

K napsání tohoto článku mě vedl nepoměr volby nemocných mezi hemodialýzou a peritoneální dialýzou. Na úkor určité volnosti si většina lidí v ČR volí hemodialýzu a peritoneální používá necelých 8% nemocných. Pro srovnání např. ve Velké Británii je to 50:50, na Novém Zélandě 58,6% pro peritoneální d. Budu velice rád za komentáře, zkuste nad tímto tématem popřemýšlet a napište mi, kterou metodu byste si vybraly a proč. Na závěr dodávám, že cena obou dialýz je stejná a je zcela hrazena pojišťovnou.

TOPlist