Vstup na stadion na občanku aneb My ty diváky na stadioně nechceme!

Přidal: | publikováno: 3. 03. 2011

Zveřejňujeme článek o úpadku českého fotbalu, který nám přišel na redakční e-mail od našeho příznivce pod přezdívkou TOF85.

8133. Přesně takový počet diváků zavítal v pondělí 28. února na šlágr kola Baník Ostrava – Sparta Praha. Tomu, kdo se o fotbal zajímá pouze okrajově nebo vůbec ne, přijde tento počet diváků jako velmi dobrý, ale opak je pravdou. Na toto utkání, které je vždy provázeno velkým očekáváním nejen zainteresovaných příznivců obou klubů, ale celé české fotbalové veřejnosti, přišla nečekaně malá návštěva.

Vždyť i v dobách, kdy byl Baník v tabulce ještě níže postavený než v současnosti, si diváci na tento zápas cestu našli. Co je toho příčinou? Kromě skoro již „klasického“ pondělí (výmysl televize, svazu a policie) a mrazivého počasí (zimní měsíc únor = zima a sníh – to je vzkaz pro český fotbalový svaz, který na to ještě asi nepřišel) je hlavním důvodem systém tzv. adresného ticketingu, což znamená, že si lístek koupíte pouze, pokud předložíte občanský průkaz, údaje budou zaznamenány na vstupence a při vstupu na stadion se údaje na vstupence musí shodovat s Vaším OP. Prakticky v každém případě, kdy je tento způsob prodeje použit, si již nelze koupit lístek před samotným zápasem na pokladnách. Tento způsob prodeje by měl údajně zabránit výtržníkům ve vstupu na stadion. Tímto opatřením se ale akorát podařilo odradit ještě ten malý zbytek lidí, co chodí na naši ligu, od návštěvy stadionu.

Když půjdu do divadla, na hokej, výstavu, diskotéku či na jakoukoliv jinou společenskou akci, nikde se občanský průkaz předkládat nemusí (kromě případů, že vám ještě nebylo 18 a chcete nalít alkohol nebo navštívit akci, kde je vstup povolen od 18). Nevidím důvod, proč by tomu mělo být na fotbale jinak. Policie a svaz argumentují tím, že se na stadion nedostanou lidé se zákazy vstupu a že bude možné identifikovat osoby, které udělají na stadionu něco nezákonného. Tahle myšlenka je ovšem scestná a policii i svazu jde zřejmě o něco úplně jiného, o co, to už ale ví jen oni sami.

Většina z lidí, kteří mají zákaz vstupu na stadion, se v současné době musí během zápasu hlásit na policejní stanici, takže tito lidé se na stadion nedostanou, tím padá první argument. Překvapuje vás, že se musí hlásit v době zápasu? Celkem se nedivím, tato informace totiž, jak je v České republice zvykem, médii jen tak účelově proletěla, pokud ji teda vůbec někdo z nich zaznamenal. Přesně tak to funguje v Anglii, kterou pořád vzývá pan Bosák, ale pokud by se to většina lidí dozvěděla, argument Anglie by už nemohl fungovat. No a identifikace diváka podle vstupenky a občanky je spíše z oblasti sci-fi. Ruku na srdce, kolik z vás sedělo vždy na místě, které je uvedeno na vstupence. Já osobně nikoho takového neznám, a to si myslím, že znám dost lidí. Padá tedy další argument.

Při adresném ticketingu si v drtivé většině případů můžete vstupenku koupit pouze v daném městě, i když má klub fanoušky v různých koutech České republiky, musí si fanoušek před dnem samotného zápasu do tohoto města zajet a vyzvednout si vstupenku. Toto je ovšem už dost velký problém. Vezměte si např. fanouška Slavie z Pardubic, fanouška Baníku ze Zábřehu na Moravě, fanouška Sparty z Hodonína atd., kdy je to opravdu daleko do Prahy nebo Ostravy a i finančně to člověka vyjde draho, jenže to pány ze svazu a policii nezajímá. Mám sice pocit, že předseda svazu říkal něco v tom smyslu, že by chtěl přitáhnout fanoušky na stadion, ale to jsem měl asi nejspíš slyšiny.

Ještě k dokreslení obrazu o vstupenkách na občanský průkaz uvedu dva počty diváků v zápasech, kdy byl tento způsob prodeje uplatňován. Na podzim roku 2010 přišlo 2109 diváků na zápas Zbrojovka Brno – Baník Ostrava. Toto derby, které v Brně tradičně patří k nejnavštěvovanějším zápasům a mívá výbornou atmosféru, bylo způsobem adresného ticketingu a tím pádem malého počtu diváků degradováno na podprůměrný ligový zápas. A počet 4407 diváků na zápas Slavia Praha – Baník Ostrava na podzim roku 2010 také mluví za vše. Moderní stadion v Edenu, kde je výborná akustika, jedny z nejlepších fanouškovských ultras táborů, vždy vyhecovaný souboj Praha vs. Ostrava a k tomu přídavkem důležitý souboj o záchranu. To jsou určitě dobré důvody k navštívení tohoto zápasu, jenže bohužel opět rozhodla vyšší moc. Kromě vstupenek na občanku radikálnímu úbytku diváků napomáhá pondělní termín. Zatímco jinde v západní Evropě se tento pondělní termín již zrušil nebo se o to snaží, u nás naopak přetrvává snaha hrát v pondělí divácky nejatraktivnější zápasy.

Ještě bych se pár slovy rád vrátil k oblíbenému sloganu pana Haška, že chce přitáhnout na fotbalové stadiony rodiny s dětmi a vyhnat ze stadionu výtržníky. V probíhajícím ligovém ročníku se stačí podívat na návštěvy stadionů např. v Příbrami, Teplicích nebo třeba Českých Budějovicích. Na všech těchto stadionech neviděli chuligány a výtržníky již řadu let, ale rodiny s dětmi se sem nějak nehrnou, přitom je tu bezpečnost podle kritérií svazu a policie na té nejvyšší úrovni. Ve výtržnících problém počtu diváků, pane Hašku, určitě nebude. Teď je otázkou, jak vůbec může obyčejný fanoušek bojovat proti kartelu Policie ČR a ČMFS a jejich nesmyslným nařízením. Jenže na to bohužel neexistuje v současné době jednotná odpověď a nejspíš nezbývá nic jiného než čekat, až divácký zájem o českou ligu spadne na úplné dno? Kde ovšem to dno je?

TOPlist