Výhrůžné e-maily u soudu…

Přidal: | publikováno: 26. 02. 2011

Aféra, o níž jsem psal v článku „Už i brněnští profesoři si vyhrožují likvidací„, pokračuje u soudu. Včera uznal Městský soud v Brně jednapadesátiletého profesora z FF MU Břetislava Horynu vinným v plném rozsahu obžaloby. Poškozený profesor Jaroslav Hroch měl od Horyny dostávat od prosince 2008 do dubna 2009 výhružné e-maily, v nichž mu jejich autor vyhrožoval fyzickou likvidací.

Přestože je známa jistá averze mezi oběma profesory, není jisté, zdali pouze ta byla motivem k zaslání oněch devíti e-mailů. Horyna svou vinu od začátku popírá a zaslané e-maily považuje za počítačový podvod, snad zkušeného „hackera“, snad nějakého vtipálka. Dodal navíc, že počítač v pracovně, ze které byly e-maily odesílány, neměl zaheslovaný, mohl se k němu tedy dostat kdokoliv. Avšak poslední e-mail přišel z počítače v jeho domácnosti a soudní znalec pro oblast výpočetní techniky dospěl k závěru, že odeslané zprávy nebyly upraveny.

„Myslíš si, že zalezeš a nebudeš vidět? Ani omylem, fešáku, už brzo to začně, dočkáš se. Shniješ, než tě najdou.“

…z dopisů adresovaných Jaroslavu Hrochovi.

Soud tak uznal Horynu vinným z trestného činu násilí proti skupině obyvatel a jednotlivci a uložil mu peněžitý trest ve výši padesáti tisíc korun. Soudce Martin Hrabal zdůvodnil mírný rozsudek tím, že obžalovaný je dosud netrestanou osobou. Výhrůžné e-maily považuje za jakési vybočení z jeho běžného života a dle jeho názoru nemá smysl na Horynu působit podmíněně odloženým trestem, který by byl jinak namístě. Pokud však nebude pokuta zaplacena, hrozí obžalovanému dvouměsíční odnětí svobody. Rozsudek však není pravomocný, Horyna se prostřednictvím svého obhájce na místě odvolal. Případ tak bude řešit Krajský soud v Brně.

„Stačí jedna injekce v trolejbusu, celkové ochrnutí, shniješ zaživa.“

…z dopisů adresovaných Jaroslavu Hrochovi.

Na Filozofické fakultě Masarykovy univerzity pracuje Horyna nadále. Děkan Josef Krob k tomu dodal, že dokud nebude rozsudek pravomocný, nemůže dělat žádná rozhodnutí. Avšak i v případě nabytí pravomoci by peněžitý trest nemohl být dle zákoníku práce podnětem k rozvázání pracovního poměru. Fakulta tedy zvažuje postoupení celé kauzy etické komisi, v důsledku čehož by mohl být Horyna odvolán.

Musíme si tedy počkat na pravomocný rozsudek. Prozatím je jisté jen to, že fakulta ztrácí svou prestiž…

TOPlist