Letecký provoz online

Přidal: | publikováno: 18. 02. 2011

Následující článek nám zaslal na redakční e-mail náš příznivec, pan Slavomír Richter. Článek nese název: Letecký provoz online aneb Sledování letadel není jen pro teroristy a nevidíme důvod, proč se s vámi o něj nepodělit.

Letadla jsou úžasné stroje. Nikoho snad proto neudiví, že mezi lidmi se najde spousta těch, kteří se o ně zajímají. Někdo staví modely, někdo sbírá různé dokumenty a zná nazpaměť stovky druhů letadel. Nám ostatním, kteří se něčemu takovému věnovat nechceme, však klidně může stačit pohled k obloze. Co nám ale ta tečka řekne. Můžeme se jen dohadovat, kam letí. Někdo možná přemýšlí o její výšce a rychlosti. Tak už se přestaňme domnívat a zjistěme si to přesně. Nedávno jsem objevil zajímavou stránku a rád bych se o ni podělil.

http://www.flightradar24.com/

Na téhle stránce můžete jednoduše sledovat pohyb letadel nad celou Evropou a nad pár dalšími částmi světa. Vše funguje díky tzv. ADS-B odpovídači, jenž dnes obsahuje velká řada letadel. Přijímač ADS-B se dá zakoupit. Díky těmto stránkám, které jich spojují více do jedné sítě, však nemusíte.

Ovládání stránek je velmi jednoduché, stačí vám k němu základní znalost angličtiny. Přesto vás seznámím s jedním tipem. Po kliknutí na některé letadlo se vám vlevo objeví tabulka. Zde najdete informace o letecké společnosti, výšce, rychlosti a typu letadla. Pokud se nejedná o nákladní letadlo, najdete zde také, odkud kam letí. Zkuste však ještě kliknout na text u kolonky „Reg“. Ten vás zavede na další stránky o daném letadle. V tabulce vlevo si můžete najet na různé stránky s fotografiemi právě tohoto letadla nad vámi. Když zvolíte „Information about (registračka letadla) on planespotters.net“ a poté v tabulce kliknete na číslo pod kolonkou „c/n“, dostanete se k informacím o stáří letadla, jeho prvním letu, a pokud ho vlastnilo více společností, dozvíte se které a kdy.

Samotné stránky http://www.planespotters.net/ jsou také velmi zajímavé a určitě stojí za to si je projít. Najdete tam například seznamy všech leteckých společností i s jejich letadly (horní menu: Data Center/Airline Fleets).

Takže první jasný den se na to můžete vrhnout. Stačí vám obyčejný dalekohled. Pokud ho nevlastníte, nezoufejte. Je spousta letadel s tak výrazným lakem, že je lze rozeznat pouhým okem (bílý trup, červený ocas). Akorát musí přelétat nad místem, které je od vás vzdáleno tak do 20 km. Na závěr jedna rada. Pokud se na obloze objeví letadlo, jež na stránkách nenaleznete, hlavně nevolejte armádu. Nejedná se o UFO, ale o letadlo bez ADS-B odpovídače 😉

Zdroj informací o ADS-B: http://sharpwings.blogspot.com/

Slavomír Richter

TOPlist