Reportáž: Československé legie v Rusku

Přidal: | publikováno: 2. 02. 2011

Jak jsme na našich stránkách s předstihem avizovali, včera večer proběhla přednáška Bernarda Panuše na téma Československé legie v Rusku. Přednáška proběhla v pražské budově Českého svazu vědeckotechnických společností a byla naplánována na 18 hodin. Ti z nás, kterým tato netradiční doba vyhovovala a měli zájem dozvědět se něco více o působení našich pradědů na Rusi, se na přednášku dostavili a připravili z ní krátkou reportáž.

Dorazili jsme s předstihem a hned na úvod nás překvapila vysoká účast, opozdilci si museli přinést židle z vedlejší místnosti, abychom se do sálu vůbec vešli. Krátce po šesté hodině byl uveden pan Bernard Panuš a mluvčí Lipového kříže (celým názvem Lipový kříž – Společnost pro kulturní identitu), organizace, jež přednášku pořádala, vyzval věřící zúčastněné k úvodní modlitbě. Následovala samotná přednáška, bohužel se přednášející do výkladu natolik obul, že vymezený prostor jen stěží stačil, což nám z časových důvodů vůbec nevyhovovalo. Sál jsme proto museli opustit před ukončením výkladu a bohužel se tak ochudili o plánovanou závěrečnou diskusi, na níž jsme se těšili a jež byla jistě zlatým hřebem celé, jinak velmi povedené, přednášky.

Přednášející nás zevrubně seznámil se vznikem a genezí čs. legií na Rusi od roku 1914, kdy vznikaly první oddíly, až po rok 1920, v němž dosáhly boje s bolševickou mocí vrcholu a legionáři se „cestou kolem světa“ navraceli do rodné vlasti, jež jim nyní právem patřila. Velkou výhodou přednášky byla prezentace. Kromě dobových fotografií jsme ocenili především historické mapy, které velkou měrou přispěly k pochopení daných událostí.

Závěrem bychom rádi poděkovali přednášejícímu za hodnotný výklad a spolku Lipový kříž za uspořádání a vzorný průběh akce.

TOPlist