Reportáž: 15. leden v Praze

Přidal: | publikováno: 16. 01. 2011

Na sobotu 15. ledna jsme na našich stránkách avizovali hned několik zajímavých akcí. Ti z nás, kteří projevili zájem, stihli navštívit hned dvě z nich. Nejprve to byl koncert legendární české country skupiny Taxmeni k příležitosti dne otevřených dveří SŠ technické Zelený pruh, následně pak přednášky Stanislava Stránského a Antonína Šalanského. Akce na sebe krásně časově navazovaly, takže jsme prožili příjemný den v hlavním městě, z něhož vám teď nabízím krátkou reportáž včetně fotografií a videa z koncertu Taxmenů.

Z Brna jsme vyrazili brzy ráno, abychom se stihli přivítat s pražskými přáteli a následně dostavit do komplexu Střední školy technické v Praze na Zeleném pruhu. Zde bylo k příležitosti dne otevřených dveří mimo jiné zdarma připraveno vystoupení country skupiny Taxmeni. Na místo jsme se dostavili se značným předstihem, který nám umožnil projít se areálem školy a prohlédnout si několik připravených výstav. Viděli jsme modely vojenských letadel, starší publikace z trampských dob, nechyběly dokonce ani Foglarovy Rychlé šípy. Cestou na samotné místo konání koncertu jsme ještě stihli zhlédnout fotografie ze smutných dnů okupace ČSSR vojsky Varšavské smlouvy, ale také „artefakty“  a fotografie z minulosti skupiny Taxmeni založené koncem roku 1970.

Koncert Taxmenů byl připraven, pro nás trochu netradičně, na 11 hodinu a se zhruba patnáctiminutovým zpožděním začali skutečně hrát. Musím se přiznat, že jsem skupinu slyšel naživo poprvé, na vystoupení jsem se tedy opravdu těšil a nezklamal jsem se v nich. Zahráli své staré známé písně i přezpívané hity, stejně tak jsem slyšel mně dosud neznámé kusy. Mezi písněmi nás členové skupiny bavili svými veselými dialogy a na některé hlášky asi jen tak nezapomeneme. Krátký koncert skončil zhruba po hodině, kdy jsme se vydali na oběd a následně na připravované přednášky.

Tu první měl známý politický vězeň minulého režimu, předseda Sdružení bývalých politických vězňů ČR a bývalý předseda pražské pobočky Konfederace politických vězňů, Stanislav Stránský. Tématem přednášky byla právě Infiltrace Konfederace politických vězňů agenty StB. Pan Stránský dokazoval, že celá KPV je prošpikována bývalými agenty Státní bezpečnosti, kvůli kterým měl v minulosti nejednu nepříjemnost.

Po velmi zajímavé přednášce vystoupil s pokračováním svého seriálu Estetika 20. století Antonín Šalanský, jenž se tentokrát zaměřil na film a televizi v první polovině 20. st. Přednáška byla přínosná pro všechny, jež zajímá nejen historie filmu a televizního přenosu. Osobně mě nejvíce zaujala část o využití filmu jako ideologického nástroje. Touto přednáškou jsme také zakončili náš celodenní výlet do hlavního města.

TOPlist