Do nového roku…

Přidal: | publikováno: 1. 01. 2011

Milí čtenáři, sympatizanti, přátelé!

Předně bych vám všem chtěl jménem celého našeho studentského hnutí poděkovat za to, že jste s námi vydrželi a podporujete nás v naší činnosti. Myslím, že se všichni shodneme na tom, že předešlé tři měsíce byly velmi dlouhé. Událo se mnohé, a tak, jak už bývá zvykem, nastal čas si alespoň to podstatné připomenout. Rovněž se dozvíte, co pro vás připravujeme do budoucna…

Nejprve krátce k naší historii. Oficiální datum vzniku Červenobílého studentského hnutí připadá na 28. září roku 2010. Do té doby spravovala naše skupina (lépe skupinka) jen „internetový blog“, na němž jsme publikovali převážně vlasteneckou poezii. Postupně rostla návštěvnost blogu a začali se o něj zajímat i další studenti, až se nakonec zrodila myšlenka vzniku vlasteneckého studentského hnutí.

Nyní už k samotné činnosti. Jednou z našich prvních veřejných akcí bylo vyjádření nesouhlasu se stavbou „třináctimilionové černé obludy“ z peněženek daňových poplatníků, která navíc stojí na brněnském nám. Svobody, kousek od morového sloupu z konce 17. století. Dalším projektem byla nedávno ukončená vědomostní soutěž, v níž jste měli poznat historickou osobnost dle vyobrazení a případné nápovědy. V listopadu jsme pak stihli založit novou tradici nejen pro nadšence bojových sportů – pořádání tzv. Červenobílých čtvrtků, „bojových dnů k poctě českých válečníků.“  Vyšlo i první číslo našeho Červenobílého časopisu (o situaci kolem dalšího vydávání budeme informovat později). Pravidelně také upozorňujeme na významné a často zapomenuté osobnosti z naší minulosti a připomínáme si důležité události. Mimo jiné to byla vzpomínka na život a skutky našeho zemského patrona sv. Václava dne 28. září, oslava vzniku samostatného československého státu 28. října, dne válečných veteránů 11. listopadu, uctění památky devíti popravených studentů 17. listopadu a výročí vyvrcholení studentských bojů o insignie UK 24. listopadu. Dále jsme se zúčastnili několika vzdělávacích přednášek a uspořádali turistické výlety.

Naší hlavní aktivitou je samozřejmě správa internetových stránek. Zde umisťujeme články do desítek kategorií a stalo se pravidlem, že se každý den můžete těšit alespoň na jeden nový článek. Kromě informací o naší činnosti a projektech se zde můžete dozvědět zajímavosti ze světa kultury, politiky, historie nebo třeba sportu, přičemž přirozeně klademe důraz na život študáků. Pravidelně vám doporučujeme zajímavé literární, hudební, divadelní a filmové tituly, taktéž originální recepty na nějakou tu pochoutku. Web je zdrojem zábavy, připravujeme pro vás soutěže a příspěvky pro pobavení. Na stránkách nechybí ani tipy na využití volného času – rádi umisťujeme pozvánky na zajímavé akce, ať už kulturní, sportovní či vzdělávací.

Co přinese budoucnost? Už nyní můžeme prozradit, že připravujeme řadu vědomostních i sportovních soutěží, pořádání kulturních akcí a vzdělávacích přednášek, samozřejmě budeme pokračovat i v úspěšně načatých projektech, jako jsou Červenobílé čtvrtky. Hlavní důraz bude opět kladen na naše webové stránky, jež se snažíme stále zlepšovat. Můžete se těšit na další a další rubriky, novinkou jsou bleskovky, menší zprávy nebo i odkazy na zajímavé články. Jedním z řady vylepšení bude sekce Kam za kulturou, do níž budeme umisťovat pozvánky na zajímavé kulturní akce.

S novým rokem přijde samozřejmě mnohem víc, toto byl jen malý náhled. Ještě jednou tedy děkujeme všem studentům a příznivcům za podporu a nyní se už konečně, spolu s mrtvým básníkem, panem Maxem Bedřichem Stýblem, dostáváme k onomu přípitku:

V počest vítězů tuto zvedám číši:

Zdar krvi slovanské, tisíckráte zdar!

Náš prapor vlaje v prozářené výši,

o něj se tříští záhuba a zmar!

Se mnou se napij, posledním svým dechem

kdos zůstal věrným v celém žití svém,

kdos zůstal v bouřích neústupným Čechem,

kdo miluješ a ctíš svou rodnou zem!

Zdar statečným a věřícím! Ať přijde cizí

a útočně svůj stokrát tasí meč!

My ubráníme srdce vlasti ryzí,

my ubráníme domov svůj a řeč!

A kdyby deset na jednoho přišlo

a sevřeli nás ze všech světa stran

a kdyby slunko v krvi české vyšlo

a země v bídě volala by z ran,

kdybych sám tu nad padlými druhy

pod českou žerdí ku obraně stál,

sveď poslední bych s vrahy zápas tuhý

a za svobodu bratří umíral!

Max B. Stýblo

Publikováno ve sbírce Nedej zahynouti… (1938).

TOPlist