Bohové s lotosovýma očima

Přidal: | publikováno: 27. 12. 2010

Když jsem byl dítě, představoval pro mě hinduismus nepochopitelné, cizí náboženství. Věděl jsem, že to indické náboženství obsahuje podivné pohřební zvyky, víru v reinkarnaci a uctívání zvířat. V hindském pantheonu existuje prý 330 milionů bohů. Navíc jsem mlhavě tušil, že velká část těch bohů je zřejmě inkarnací nějakého jiného boha, který je zas vtělením někoho jiného. To vše je pro západního člověka přeci jen trochu těžké na orientaci. Bohové a bohyně, vyobrazení indickými umělci, mi připadali na jednu stranu krásní, ale jejich mnohorukost na mě působila až děsivě bizarním dojmem. Duchovní svět daleké Indie mě tedy jakýmsi zvláštním způsobem přitahoval i odpuzoval zároveň.

Když jsem jednou trávil čas na návštěvě u tety, upoutal moji pozornost v knihovničce, kolem které jsem delší dobu chodil, název knihy – Bohové s lotosovýma očima. Kniha se zabývala hinduistickou mytologii. Vytáhl jsem ji z tetiny knihovničky a začetl jsem se. Ponořil jsem se tak do kouzelného světa, o němž jsem málem začínal být přesvědčen, že se mi do jeho tajemství nepodaří nikdy ani částečně proniknout. Kniha Bohové s lotosovýma očima mi poskytla první možnost seznámit se s indickou duchovní tradicí blíže.

Kniha v přímých překladech i ve volném převyprávění indických originálů představuje dávné příběhy o bozích, démonech, vílách a lidských hrdinech tradovaných od posvátných véd přes silně rituální období brahmán a více filozofických upanišád až k současné folklórní mytologii a různým regionálním a kmenovým výkladům a obměnám. Knihu, napsanou kolektivem autorů, vydalo nakladatelství Vyšehrad roku 1986.

TOPlist