Recept: ragu z bažanta

Přidal: | publikováno: 16. 12. 2010

Dnes si připravíme něco slavnostnějšího pro romantické chvíle s partnerkou či partnerem. Občas se stane, že pozvete milou na bál a v tombole vyhrajete bažanta či jinou zvěřinu a co teď s tím (nebo pokud chcete miláčka překvapit a ohromit, můžete bažanta koupit v řeznictví, stojí cca 100 Kč). Nejjednodušší je prošpikovat ho slaninou a dát péct jako klasické kuře, ale pokud nemáte troubu nebo chcete něco pikantnějšího a nezvyklého, je právě Vám určen tento recept.

Ingredience:

– bažant (lépe kohout, než slepice – je sice tužší, ale více aromatický)

– kořenová zelenina – 1/2 střední mrkve, 1/3 petržele

– cibule

– citrón nebo citrónová šťáva

– olej, máslo

– mouka hladká

– sůl, pepř, nové koření, bobkový list, sladká paprika, jalovec

– zavařené brusinky

– čerstvý chléb nebo knedlík

Příprava:

Bažanta buď oškubeme (nedoporučuji – hodně práce a kůži stejně nepotřebujeme) nebo stáhneme z kůže (doporučuji). Tělo rozporcujeme – prsa a stehna na ragu a skelet s krkem, křídla, srdce a svalnatý žaludek na polévku.

Začneme vývarem (ten použijeme na polévku i omáčku).

Do hrnce se studenou vodou vložíme skelet, krk, křídla, srdce, žaludek. Posolíme a řádně provaříme. Máme základ – vývar. Část odlijeme (na hlavní chod, k přípravě omáčky) a část ponecháme v hrnci (na polévku).

Polévka

Skelet, krk a křídla obereme. Obrané maso nakrájíme nadrobno (většinou není třeba, samo se rozpadne – tak poznáme, že jsme vařili dost dlouho) a vložíme zpět do hrnce. Mrkev a celer nakrájíme na kostičky. Přidáme 3 kuličky nového koření, 3 pepře, 1 bobkový list.

Necháme vařit 1/2 – 3/4 hodiny. Půl cibule nakrájíme nadrobno, osmahneme na másle a zaprášíme 1 lžící mouky. Osmahneme dozlatova. Vzniklou zápražku přidáme do polévky, aby zhoustla. Zvlášť uvaříme nudličky, scedíme je a přidáme do polévky. Dochutíme – sůl, drcený pepř, maggi.

Ragu

Prsa a stehna odblaníme, nakrájíme na nudličky a osolíme. Osmažíme s druhou polovinou cibule na rozpáleném oleji, či másle. Poprášíme trochou sladké papriky. Pokapeme citrónovou šťávou. Zalejeme částí vývaru, kterou jsme si odlili. Přidáme 4 kuličky nového koření, pepře, 1 kuličku jalovce, 1 bobkový list. Necháme podusit. Rozmícháme si hladkou mouku na jíšku (2 lžíce) a zahustíme – vznikne nám omáčka. Odstavíme a přidáme brusinkovou zavařeninu. Dochutíme – sůl, drcený pepř, případně ještě přikápneme citrónovou šťávu.

Vhodná příloha – čerstvý chléb či knedlíky a samozřejmě víno. K drůbeži se obecně hodí bílé, ale bažant je zvěřina a mně se osvědčilo červené.

Dobrou chuť.

TOPlist