Excalibur

Přidal: | publikováno: 11. 12. 2010

Britský režisér John Boorman měl prý původně v úmyslu převést na plátna kin Tolkienova Pána prstenů. Ale kvůli problémům se získáním natáčecích práv se svého původního záměru zřekl a rozhodl se nakonec natočit film inspirovaný příběhy o legendárním králi Artušovi a Rytířích kulatého stolu. Boormanův Excalibur vychází ze středověkého románu Thomase Maloryho Artušova smrt (Le Morte d´Arthur).

Boorman staví jak na bohaté symbolice, tak na až wagnerovsky zničujících emocích ovládajících postavy. 140 minut trvající film začíná událostmi vedoucími k Artušovu početí (šílená vášeň Uthera Pendragona k lady Igraine). Boorman dále rozvíjí tragický příběh krále Artuše, od počátku vlády, kdy vytahuje zázračný meč z kamene. Pokračuje líčením boje o moc, pýchy, která vede ke zlomení Excaliburu, znovuzískání meče od jezerní paní a prosperity a míru, které Artuš ve své zemi nastoluje. Artuš se však brzy stává obětí magie a intrik své nevlastní sestry Morgany. Král po ztrátě rádce Merlina (ne však definitivní) a zradě milované královny a rytíře Lancelota upadá do temnoty chaosu a opět ztrácí Excalibur. Spolu s nemocným králem strádá i jeho země. Na druhou stranu roste temná moc čarodějky Morgany a jejího z incestu zrozeného syna.  K uzdravení krále může vést pouze nalezení Grálu.

Nezapomenutelnou atmosféře filmu vytváří i romanticky pochmurná kamera Alexe Thomsona a hudba Trevora Jonese, která používá motivů z děl Carla Orffa (Carmina burana) a Richarda Wagnera (Götterdämmerung). Jedinečný výkon předvedl především Nicol Williamson v roli kouzelníka Merlina.  Je nutné dobré upozornit, že řada naturalisticky krvavých scén, činí tento snímek nevhodným pro slabší povahy. Excalibur je i v době všudypřítomných počítačových triků, nepřekonaně nejlepším filmem zpracovávajícím artušovskou látku.

 

Hrají:
Nigel Terry (Král Arthur)
Helen Mirrenová (Morgana)
Nicholas Clay (Lancelot)
Cherie Lunghiová (Guenevere)
Paul Geoffrey (Perceval)
Nicol Williamson (Merlin)
Robert Addie (Mordred)
Gabriel Byrne (Uther Pendragon)
Keith Buckley (Uryens)
Katrine Boormanová (Igrayne)
Liam Neeson (Gawain)

TOPlist