David Lynch slaví 70. narozeniny

Přidal: | publikováno: 20. 01. 2016

Přesně před 70 lety se narodil nekonvenční americký režisér David Keith Lynch. Jeho filmová tvorba se vyznačuje mnoha vlivy různých uměleckých směrů. Je možné ho označit jako představitele postmodernismu nebo také postformalismu ve filmové tvorbě. Jeho stěžejní snímky se vyznačují zdánlivou nedějovostí (iracionální stavbou děje), surrealistickými vyjádřeními a expresionismem.

Leitmotivem jeho filmů je analýza podvědomí a podprahových sdělení, rovněž odhalování skrytých a negativních stránek lidské duše, ale i společnosti (filmy Modrý samet, Twin Peaks, Mulholland Drive). V mnoha jeho filmech se rovněž objevuje nadsázka a smysl pro absurdní humor. Část děje filmu Mulholland Drive se soustřeďuje na nelítostnou kritiku holywoodského filmového průmyslu. Hororovost lze nalézt v Mazací hlavě, schizofrenii v Lost Highway, ztracené naděje a kritiku šoubyznysu v Mulholland Drive, kritiku měšťácké společnosti a latentní perverze v Twin Peaks a Modrém sametu, kritiku nepřijímání jinakosti v Sloním muži, smíření v Příběhu Alvina Straighta a surrealistickou „fresku“ ve snímku Inland Empire.

Jeho dvorním skladatelem je Angelo Badalamenti, který složil hudbu k většině jeho snímků. Sám Lynch se věnuje tvorbě hudby, kterou bychom mohli částečně označit jako psychedelickou (např. album The Big Dream), spolupracoval také s nedávno zesnulým Davidem Bowiem (zejména v případě epizodní role ve Fire walk with me nebo u skladby I am Deranged v Lost Highway). Pro svoji inspiraci používá transcendentální meditaci.

TOPlist