97 let od založení ČSR

Přidal: | publikováno: 28. 10. 2015

Před 97 lety byly završeny snahy československých legionářů a diplomatů založením samostatného československého státu. Mezi sebou soupeřily vlivové skupiny křesťanských konzervativců, národních konzervativců (někteří měli silné panslavistické tendence) a zednářsko-protestantských pokrokářů v čele s prvním prezidentem ČSR, Tomášem G. Masarykem.

Dodnes bohužel platí fakt, že TGM je idealizován jako moudrý vůdce, bez kterého by se rodící se demokracie v ČSR neobešla. Ve skutečnosti Masarykovy přístupy jako antigermanismus, antikatolicismus a vazby na Anglii, Francii a USA způsobily v ČSR národnostní třenice. TGM zasel nenávist k německému živlu, která dodnes přetrvává jako všudypřítomné a otravné reziduum ve všech tuzemských politických skupinách a stranách od ODS až ke KSČM. Drtivá většina tzv. politiků je přesvědčena, že vztahy mezi Čechy a Němci pokazil Adolf Hitler a sudetští Němci jemu loajální… Zlo však přišlo o mnoho let dříve.

Založení samostatné ČSR je aktem, který je nutný si připomínat, ctít, ale také nahlížet kriticky. Snažme se o to, neboť ze lží se nepoučíme.

TOPlist