Instantní Vánoce

Přidal: | publikováno: 3. 12. 2010

„Instantní Vánoce“ nebo chcete-li Vánoce dnešní doby. Tento pojem jsem poprvé zaslechl na nejmenovaném českém rádiu. Ale co to vlastně znamená? Možnou odpověď najdete v následujících řádcích, kde jsem se pokusil o rozbor tématu z mnoha hledisek.

Vánoce pro obchody a různé úvěrové firmy začínají už v říjnu. Všude ve výkladních skříních se dělá vánoční výzdoba. V supermarketech zní nejrůznější koledy. Lidé jenom otevřou „letáky“ a čtou o velkých slevách a výhodných splátkách: „Všechno zboží jsme slevili o 50 %“ nebo „koupíte teď za 1000,- Kč, až za čtyři měsíce začnete splácet jenom 899 ,- měsíčně.“ Pro obchodníky je prostě nejdůležitější co nejzajímavější reklama a hlavně cena. To proto, aby měli co největší odbyt. Nedávno jsem například slyšel ve zprávách, že letos utratíme za nákupy dárků přes čtvrt miliardy korun. To pro obchody znamená jednoznačně žně a pro nás stres.

„Vánoce jsou svátky klidu a míru.“ Tak touhle frází se nejkrásnější svátky roku prezentují. Ale je to pravda? Spíše slyším: „Už aby bylo po Vánocích, toho pečení, těch dárků a to ještě nemám nakoupeno pro Pepíka, Frantíka a Karlíka a ještě k tomu ty strašný výdaje za stromek, kapra, suroviny na pečení a mnoho dalšího. Kde na to mám proboha vzít! “ Hospodyně se pachtí po nových receptech na cukroví, umývají okna, čistí koberce, utírají všude prach a uklízejí i tam, kde po celý rok neuklízely.

To je myslím na jednu stranu velmi hezké, že se všichni snaží, aby Vánoce byly co nejvíce hezké. Na druhé straně ale úklid, pečení cukroví, honění se za dárky, tyto a další věci spojené s přípravou Vánoc ubíjí člověka po jeho psychické stránce. Přicházejí deprese a svátky člověku proběhnou jen tak před očima, ani je pořádně neprožije tak, jak by chtěl.

Mnoho lidí nejspíš ví, že před Vánocemi je tzv. čtyř nedělní období, které se nazývá Advent. Obchodníci toho využívají a celý týden mají otevřeno a lákají lidi na ceny. O tom jsem však už napsal výše. Ale co je vlastně Advent? Je to doba očekávání. Očekávání příchodu spasitele Ježíše Krista. V mnoha městech probíhají také Adventní koncerty s charitativními účely. Ale hlavně je to doba, kdy bychom se měli pomalu a v klidu připravovat na nadcházející svátky. To znamená, že když budu nakupovat dárky od září a v prosinci jen sem tam něco koupím, tak tím nic nezkazím a ušetřím své nervy. Cukroví napeču o polovinu méně, než v loni, aspoň nebudu potřebovat nové kalhoty. S úklidem to nebudu přehánět, hlavně vysaji a utřu prach. Vždyť i Ježíš Kristus se narodil v chudobném chlévě. Spíše bychom si měli vyřešit různé rozpory mezi příbuznými a přáteli. Tím způsobíme čistotu ve svém srdci, která je určitě cennější, než mít do posledního smítka uklizený byt. Pak přijdou Vánoce a vy si je můžete prožít v pohodě a užít si je se svými blízkými.

Ale mnoho lidí prožije už v nadpisu zmíněné „Instantní Vánoce.“ Což znamená velký předvánoční shon a z toho plynoucí deprese. A až se rozbalí dárky, tak si tito lidé oddychnou: „Konečně je po Vánocích!!!“

Jenže Vánoce začínají až o půlnoci 25. prosince a trvají do 6. ledna. Tento sváteční čas můžeme věnovat aktivitám, na které nemáme v normální všední den čas (udělat si procházku, přečíst si nějakou oblíbenou knížku nebo se podívat na film, který máme nejradši), ale hlavně být ve společnosti svých blízkých. $Tohle je podle mě nejlepší způsob jak prožít Vánoce.

TOPlist