Report: Mezinárodní folklórní festival Strážnice 2015

Přidal: | publikováno: 2. 07. 2015

Zveřejňuji krátkou reportáž z jubilejního 70. Mezinárodního folklórního festivalu Strážnice, jenž proběhl ve dnech 26. – 28. června 2015. Strážnické slavnosti jsou vůbec největším folklórním festivalem u nás a dost možná i v celé Evropě a letos se jich zúčastnilo na 30 000 návštěvníků.

V prostorách zámeckého parku, několika amfiteátrů a místního skanzenu vystoupilo přes 100 folklorních souborů a muzik včetně několika zahraničních hostů. Kromě samotných vystoupení nás zaujala ukázka tradičních lidových řemesel v přilehlém Strážnickém skanzenu, kde mohli návštěvníci obdivovat krásy lidové architektury Slovácka a nechyběl ani každoroční slavnostní průvod městem.

Otvírajte sa, strážnické brány

Mezinárodní folklórní festival Strážnice

Z programu mě nejvíce potěšily „posvátné písně ze sbírky Františka Sušila“ s příhodným názvem Vyšla hvězda na kraj světa. Nejen kvůli atmosféře proběhlo vystoupení mimo areál festivalu, v kostele sv. Martina, a bylo o co stát.

Anotace: Písně, které kněz, literát a sběratel František Sušil (1804–1868) označil jako „posvátné“, nesloužily pouze k oslavě a uctívání Nejvyššího a nebývaly také běžnou součástí bohoslužby. Některé zachycují nedokonalé lidské představy o Bohu, o ráji, nebi a pekle, jiné obsahují legendu, příběh nebo alespoň fragment, další zase velmi osobně vypovídají o setkání s tím, co člověka přemáhá. Ať už je píseň modlitbou, ať zpívá především o kráse, lásce nebo o smrti, ať už oslovuje svědomí, hovoří o vině a odplatě, trestu, ať obsahuje poučení a varování či vyzývá k pokoře, i v posvátném nakonec jde o propojení se skutečným životem. Píseň často zachycuje osudovou proměnu, která nastává, když do našeho života vstoupí vědomí něčeho, co nemůžeme ovlivnit, odvrátit, před čím nelze utéct. Ukazuje i způsoby, jak se s tím lidé vyrovnávají. Jak těmto silám podléhají, jak selhávají, jak se láska potkává s nemocí a se smrtí, jaké místo v lidském životě má víra a naděje.

straznice-03

Z programu nás dále zaujal:

Uprkův kraj – Slovácko jubilující Stráznici. „Bůh dal jeho kraji zvanému Slovácko do vínku sedm milostí. Jednou, až on a jeho současníci odejdou, zůstanou zde jeho obrazy. A co lidé? Jakou cestu zvolí bludištěm zvaným dějiny? Co se stane s dědictvím předešlých generací? Bude jistě dost těch, kteří je vymění za vstupenku do cirkusu moderní doby.

Kde domov mů(ô)j – scénická freska o podobách tradiční lidové kultury našich národů (CZ a SK), o jejich životě a práci, svátcích a víře, radosti a veselosti.

Gastro vitae – aneb Dobré jídlo, dobré pití prodlužují živobytí – pořad přibližující tradiční gastronomii.

Mrzí mě, že jsme nestihli páteční odpolední program, jehož součástí bylo vystoupení dětských souborů v rámci programu Tady jsme doma, jenž je výsledkem stejnojmenného vzdělávacího projektu, do kterého se zapojilo několik škol s cílem přiblížit dětem tradice lidové kultury přímo ve vyučování.

Počasí nám s výjimkou posledního dne přálo, když se pak přihnal lijavec, přesunula se cimbálová muzika do podloubí a hrálo se, pilo a veselilo ještě hlasitěji. Stanové městečko bylo letos obzvláště zaplněno, možná i více, než by bylo bývalo zdrávo, ale dobří lidé se vejdou vždy.

Závěrem

Když během zahajovacího ceremoniálu promluvil ministr kultury, pan Daniel Herman, jak je hezké, že se můžeme nechat obohacovat jinými kulturami, měl jsem pocit, že jeden z nás je tu špatně. Pan Herman se však naštěstí dlouho nezdržel a následující řečníci z řad organizátorů dali vše do pořádku. „Náš pořad je věnován těm, kteří nepodlehli klamu a v tradici nalézají cestu. Právě pro ně se již po sedmdesáté i letos otvírají strážnické brány.“

Těší mě, že zájem o folklor a tradice je u nás na vzestupu. Často slýchám, že se národní kultura a tradice nesmí redukovat na folklor, protože je to jen forma. Třeba. Ale obsah, který skýtá, předává nejlépe, jak může. Jistěže folklor není jediným nositelem naší kultury, ale je vstupní branou k jejímu poznávání – v tom spatřuji jeho smysl.

Průvod městem MFF Strážnice 2015

Oficiální stránky MFF Strážnice: ZDE.

TOPlist