Duchovní svět Richarda Wagnera

Přidal: | publikováno: 26. 11. 2010

V následujícím příspěvku bych vás chtěl pozvat na přednášku o Richardu Wagnerovi a velmi stručně přiblížit život tohoto romantického skladatele.

16. prosince v 17:00 hodin se v Knihovně Jiřího Mahena (Kobližná 4) v Brně uskuteční přednáška Duchovní svět Richarda Wagnera v hudbě, barvě a prostoru.

Více informací se dozvíte zde: http://www.kjm.cz/udalost/duchovni-svet-richarda-wagnera

Opery německého hudebního skladatele Richarda Wagnera (1813 – 1883) patří k vrcholným hudebně dramatickým zážitkům. Typickým prvkem Wagnerova díla jsou hudební leitmotivy (opakující se motivy), které charakterizují vždy určitý předmět, děj, postavu či emoce. Přitom některé leitmotivy se postupně přetvářejí a přecházejí v nové, svébytné melodie. Wagner se snažil o dokonalé skloubení všech složek opery (hudba, slovo, tanec i výtvarné řešení scény), proto si na rozdíl od mnoha jiných skladatelů libreta psal sám. Inspiraci hojně čerpal v germánské mytologii a středověkých legendách. Náměty jeho oper pojednávají o tragické moci osudové lásky, která je schopná zdrtit jak lidské hrdiny a hrdinky tak bohy.

Wagnerovým nadšeným obdivovatelem, přítelem a mecenášem byl výstřední bavorský král Ludvík II. Wittelsbach. Jeho životní družkou se stala dcera Ference Liszta Cosima. Přátelil se s Friedrichem Nietzschem, ale hlavní vliv na něj měla filosofie Arthura Schopenhauera. Richard Wagner zemřel v Benátkách, jeho tělo bylo pochováno ve vile Wähnfried v Bayreuthu. Od roku 1876 se v Bayreuthu, kde se ke konci života usadil, konají wagnerovské operní festivaly.

TOPlist