Pozvání za svatým Valentinem

Přidal: | publikováno: 10. 02. 2015

Blíží se svátek všech zamilovaných, s nímž je neoddiskutovatelně spojena i komercializace; hokynáři vystavují valentýnské zboží a agresivní obchodní kampaně nutí lidi kupovat zbytečnosti. Stále hlasitěji je tak slyšet volání po bojkotu a odpor ke svátku sv. Valentina se stal vpravdě populární záležitostí. Je to však v pořádku?

Komerční svátek

Komercializace svátku zamilovaných je dnešní realitou, kterou nehodlám nikterak zpochybňovat, znechucuje mě stejně, jako většinu mých vrstevníků. Jde však o něco natolik výjimečného, abych tento svátek zavrhl? Obchodníci se přece chápou svých příležitosti při každé významné události. Když obchodní řetězce koncem října zlevní na polovinu hřbitovní svíčky, nepřestanu proto slavit In commemoratione omnium fidelium defunctorum – Dušičky. Podobně mě neodradí od Vánoc a Velikonoc podsouvání kaprů a vajíček, byť v nich význam oněch svátků nehledám. A tak bych mohl pokračovat donekonečna. Ostatně, když mi vadí reklamy na valentýnská srdíčka, nemusím se na ně dívat, ani si je kupovat.

Valentine-Day-Pictures

Dění kolem svátků nás může znepokojovat jen a pouze do té míry, do jaké si jej sami připouštíme. Jistě se shodneme, že svátky nesmí nikdy pozbýt svého významu. A právě v tomto ohledu jsou, dle mého názoru, hlasité iniciativy proti jejich komercializaci na vině mnohem více, než oni hokynáři s nabídkou kaprů, vajíček a srdíček. Prodejci sice dávají svátkům atmosféru nemající s jejich obsahem mnoho společného a vytváří tak kolem nich jakousi clonu, volání proti jejich komercializaci však dovádí lidi až k fanatizmu a nakonec přestávají slavit svátek jako takový.

Kdo to byl svatý Valentin?

V anti-valentýnské propagandě se často užívá argument amerikanizace svátku. Ten zde však sotva obstojí. Jednak je třeba zopakovat, že jakékoliv zneužití svátku nemůže být důvodem k jeho zavrhnutí (nepopírám přitom jeho přetvoření v USA), jednak se musíme pozastavit nad osobou historického Valentina, podle nějž svátek slavíme.

V katolické tradici máme dva svaté Valentiny, jejichž působení spadá do 3. století a často se zaměňují či uvádějí jako jedna osoba. Jedná se o biskupa z Terni, který léčil padoucnici, a o římského kněze, jenž měl podle legendy oddávat proti vůli císaře Claudia II. manželské páry a zemřel mučednickou smrtí. Jeho památku si katolická církev 14. února připomíná a dle tradice je patronem mladých lidí a zvláště jejich čisté a oddané lásky.

Valentýnský program

Obraz sv. Valentina v brněnském kostele sv. Michala.

Obraz sv. Valentina v brněnském kostele sv. Michala.

Pokud se svou drahou polovičkou chcete prožít svátek zamilovaných vkusně, dovolil jsem si převzít pozvání na několik připravovaných duchovních akcí ze stránek ČBK s příhodným titulkem: Alternativa k valentýnské komerci aneb Den patrona zamilovaných se nemusí nutně nést v duchu útoků na obchody s dárky.

Předně musím zmínit brněnskou Pouť ke svatému Valentinovi, která proběhne již počtvrté, a to v pátek 13. února od 18:30 v dominikánském kostele sv. Michala. Program započne mše svatá s tematickou promluvou ředitele Sekce pro mládež ČBK P. Jana Balíka, následovat bude modlitba ke sv. Valentinovi u jeho obrazu v kostele, kde bude možnost otázek či diskuze. Na pouť jsou zváni všichni mladí, kteří hledají své životní povolání.

Plakát (součástí i poukázka na 15% slevu v Karmelitánském nakladatelství): ZDE.

Další Pouť zamilovaných ke sv. Valentinu proběhne v poutním kostele Očišťování Panny Marie (Dub nad Moravou) v sobotu 14. února od 14:00. Program v kostele, kde se nachází oltář sv. Valentina, bude zahrnovat manželská svědectví, aktivity i promluvu „O zasnoubení a manželství“ P. Karla Skočovského, který bude od 17.00 rovněž celebrovat mši svatou. V souladu s rčením „láska prochází žaludkem“ se na konec setkání chystají zvěřinové hody z místní farní kuchyně.

Plakát: ZDE, více informací: ZDE.

V Praze pak proběhne stejnojmenná Pouť zamilovaných ke sv. Valentinu rovněž 14. února v prostorách vyšehradské kapituly. Celodenní rekolekce pro předem přihlášené snoubence povede P. Antonín Dabrowski OFM. Ve vyšehradské bazilice sv. Petra a Pavla, kde jsou uloženy nedávno nalezené ostatky sv. Valentina, bude od 15.30 mše svatá celebrovaná Mons. Alešem Opatrným, Th. D.

Plakát: ZDE, více informací: ZDE.

Akce jsou organizovány v rámci Národního týdne manželství (9.–16. února 2015), jehož letošním mottem je „Šťastně až do smrti? Není to jen pohádka? Jak mít vztah, který vydrží…“ Jeho cílem je inspirovat české páry k tomu, aby se nenechaly odradit a hledaly cestu k upevnění dlouhodobého trvalého vztahu.

Pro ty z vás, kteří se chtějí dozvědět více o životě sv. Valentina doporučuji stručný životopis s modlitbou: ZDE.

TOPlist