Kodex vyšehradský bude o víkendu v Klementinu

Přidal: | publikováno: 29. 01. 2015

Již tento víkend proběhne v Zrcadlové kapli Klementina unikátní dvoudenní výstava, jež představí jednu z našich nejvýznamnějších rukopisných památek vůbec. Jedná se o evangelistář zhotovený k příležitosti korunovace prvního českého krále Vratislava II. roku 1085, zvaný Kodex vyšehradský.

Kodex vyšehradský 31. 1. – 1. 2. 2015

Kodex je unikátním románským rukopisem. Jedná se o nejstarší rukopisnou památku, kterou okolnost jejího vzniku pojí s českým prostředím. Touto okolností byla korunovace knížete Vratislava II. prvním českým králem dne 15. června 1086. Kodex vyšehradský je proto také někdy nazýván Korunovačním kodexem. Vratislav II. kodex zařadil do svých sbírek na Vyšehradě, kde sídlil, odtud tedy jeho přídomek vyšehradský. Rukopis obsahuje 108 pergamenových listů, přičemž 26 stran je zdobeno obrazy evangelistů, genealogií rodu Kristova, čtyřmi předobrazy ze Starého zákona a christologickým cyklem o 29 výjevech. Na foliu 68r je iniciála „D“ zahajující čtení na den sv. Václava, což dokládá bohemikální charakter této památky.

K výstavě:

Dvoudenní výstava představí originál Kodexu vyšehradského i jeho faksimile, kterým bude možné s asistencí listovat. Vstup zdarma.

Datum a čas: 31. 1. – 1. 2. 2015, v sobotu 7:00 – 20:00, v neděli 7:00 – 19:00.

Místo: Zrcadlová kaple Klementina

Pozvánka v .pdf formátu: ZDE.

Kodex vyšehradský si lze v digitální kopii prohlédnout: ZDE.

TOPlist